5 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania od dewelopera
Deweloperzy zabiegają o klientów. Zielone ogrody, strzeżone osiedla i nowatorskie rozwiązania kuszą i zaburzają myślenie zdroworozsądkowe. Oto kilka wskazówek: jak wybrać mieszkanie i nie popełnić błędu?
1. Lokalizacja i infrastruktura
Niezależnie od rynku wybór mieszkania trzeba zacząć od ustalenia lokalizacji. Mieszkanie na zielonych obrzeżach miasta, czy raczej strzeżone osiedle w centrum? Wszystko zależy od możliwości finansowych albo po prostu od zdolności kredytowej.
Duże miasta, jak Wrocław i Warszawa, ciągle się rozrastają, a najciekawsze inwestycje mieszkaniowe powstają na ich obrzeżach i w miejscach oddalonych od głośnego centrum. Jeśli osiedle jest dobrze skomunikowane i w dodatku nie brakuje mu szkół, przedszkoli i oczywiście sklepów, mieszkańcom nie będzie niczego brakowało.
Wybór mieszkania, które możemy obejrzeć jedynie jako wizualizację, bywa ryzykowny. Zieleń na obrazku powstanie dopiero za kilka lat, często problemem jest też droga dojazdowa. Dla niektórych to tylko chwilowe niedogodności, a inni uważają, że to spore ryzyko. To jednak najtańsze mieszkania, ale możemy też zapłacić więcej i kupić wymarzone lokum w świeżo wykończonej willi.
2. Sprawdzony deweloper i inwestycja
Obowiązkiem nabywcy jest sprawdzenie głównego inwestora. Najłatwiej jest prześledzić jego wcześniejsze osiągnięcia i zbadać terminowość. Oczywiście tylko znana i stabilna firma jest dla nas pewnym wyborem. Dewelopera należy poprosić o prospekt informacyjny i wgląd do księgi wieczystej.
Warto też dowiedzieć się, jakie inwestycje są planowane w najbliższej przyszłości. Widok za oknem może nam się radykalnie zmienić, jeśli tuż po przeprowadzce na obiecanym trawniku powstanie wielki biurowiec.
3. Procedura kredytowania
Wszyscy, którzy decydują się na kredyt hipoteczny, muszą zapoznać się z całą procedurą banku. Jeśli kupujemy mieszkanie, które jest w trakcie budowy, kredyt wypłacany jest partiami, kiedy kończą się poszczególne etapy prac.
Ważne! Pełne raty nabywca spłaca dopiero po zakończeniu budowy – wcześniej tylko część odsetkową.
Musimy też zdawać sobie sprawę z tego, że bank wyznaczy nam tzw. okres przejściowy, który potrwa aż do momenty wpisu hipoteki do ksiąg wieczystych. W tym czasie oprocentowanie może być wyższe.
4. Umowa deweloperska i akt notarialny
Jeśli już przeszliśmy przez powyższe punkty, zdecydowaliśmy się na mieszkanie, podpisujemy umowę deweloperską, czyli umowę przedwstępną – ma ona formę notarialną. To ta umowa daje nabywcy prawo odrębnej własności lokalu po skończeniu budowy i określa odpowiednie świadczenia finansowe wobec inwestora.
Ważne! Umowa deweloperska gwarantuje, że cena mieszkania jest ostateczna i zabezpiecza nabywcę na, gdyby inwestor chciał się wycofać. Wykorzystuje się ją także do wpisu roszczeń do ksiąg wieczystych.
5. Fachowy odbiór mieszkania
Na odbiór mieszkania czekamy miesiącami, ale bądźmy czujni. Prosta wskazówka: odbierzmy klucze w towarzystwie eksperta. Ten ostatni etap służy nam przede wszystkim do wybadania, w jaki sposób deweloper wywiązał się z umowy. Trzeba sprawdzić każdy kąt i jakość wykonania prac remontowych. Fachowiec powinien zmierzyć pomieszczenia, żeby sprawdzić, czy wszystko odbywa się zgodnie z umową.
Nie bój się pytać
Pamiętajmy, że umowy możemy negocjować i żądać ujęcia w nich indywidualnych roszczeń. Bądźmy też wyczuleni na niedozwolone klauzule, czyli po prostu nie ufajmy inwestorowi, dopóki umowa nie nabierze satysfakcjonującego kształtu. Warto skonsultować się z profesjonalistami, którzy zwrócą uwagę na ewentualne haczyki.
Komentarze