Studnia jako alternatywa dla sieci wodociągowej
Woda jest nam potrzebna do życia, w różnych sytuacjach. Do domu jednorodzinnego można ją doprowadzić poprzez wykonanie podłączenia do miejskiej lub gminnej sieci wodociągowej, bądź też budując własne ujęcie wody, czyli studnię głębinową.
Własna studnia ma wiele zalet, niekiedy dzięki niej można odnieść poważne oszczędności, ale nie jest to jedyny jej atut. Oprócz tego, ze studni można korzystać już na etapie budowania domu, co często nie jest możliwe w przypadku korzystania wyłącznie z sieci wodociągowej.
Głębokość studni
Studnia czerpie wodę z warstw wodonośnych, znajdujących się w gruncie. Należy wywiercić studnię na taką głębokość, aby móc korzystać z czystej wody. Jeśli studnia będzie miała zaledwie 10 metrów głębokości, to woda czerpana z niej może zawierać różne zanieczyszczenia, szkodliwe dla zdrowia człowieka. Z tego względu studnie wiercone są na większą głębokość, liczącą sobie kilkadziesiąt metrów. Dzięki temu czerpana jest woda głębinowa, z warstw gruntu nieprzepuszczalnego. Znajdujące się w nim zasoby wody są bardzo duże i są tylko w niewielkim stopniu narażone na zanieczyszczenia.
Rodzaje studni
Wśród rodzajów studni wyróżnić można:
- Studnie kopane – starodawny rodzaj studni, których głębokość nie przekracza kilku metrów poniżej powierzchni terenu. Woda z takich studni może być mocno zanieczyszczona. Studnie wzmocnione są kręgami betonowymi, które chronią ściany wykopu przed osypaniem.
- Studnie abisyńskie, wąsko rurowe – wykonywane są poprzez wkręcenie w grunt specjalnej rury zakończonej filtrem lub rury osłonowej. Studnia bez rury osłonowej może mieć około 10 metrów, jest niskowydajna i pobiera wodę z zanieczyszczeniami. Studnia z rurą osłonową, zakończona jest zaś pompą samozasysającą i jest montowana wyłącznie wtedy, gdy zwierciadło wody w czasie pompowania nie opada niżej niż 7 m.
- Studnie głębinowe – są wykonywane poprzez wprowadzenie w grunt rur osłonowych, a następnie wpuszcza się w nie filtr. Zagłębia się on w warstwie wodonośnej. Na koniec, w głąb rury osłonowej studni wprowadzany jest przewód z pompą głębinową.
- Studnie głębinowe z pompą głębinową – stanowią one pewne źródło, czystej wody. Pozwalają czerpać ją z głębokości nawet kilkudziesięciu metrów. Wyposażone są w pompę głębinową, która zapewnia pompowanie niezanieczyszczonej wody.
Wybór rodzaju studni uzależniony jest od kilku czynników, m.in. od rodzaju gruntu, ilości potrzebnej nam wody, pożądanej jakości wody oraz od głębokości warstwy wodonośnej.
Komentarze