Ogrzewanie podłogowe i tradycyjne
W trakcie wznoszenia domu jednorodzinnego, właściciel musi zastanowić się, w jaki sposób zapewnić odpowiednie warunki termiczne w poszczególnych jego pomieszczeniach. Do wyboru generalnie ma zwyczajne grzejniki, czyli kaloryfery umieszczane w odpowiednich miejscach w domu, albo też nowoczesne ogrzewanie podłogowe, które w ostatnim czasie cieszy się rosnącą popularnością.
Tradycyjna instalacja grzewcza składa się z orurowania oraz grzejników ściennych. Jest ona często stosowana w domach, które zostały wybudowane już jakiś czas temu. Zmiana ogrzewania ściennego na podłogowe wiązałaby się z dużymi kosztami i z szeregiem problemów, stąd też ogrzewanie podłogowe znajdziemy na ogół tylko w nowych domkach jednorodzinnych. Wadą grzejników ściennych jest to, że nie są one najczęściej estetycznym elementem wyposażenia wnętrza. Na szczęście, w wielu sklepach można już kupić grzejniki dekoracyjne. Kaloryfery niezależnie od swojego wyglądu, zawsze będą widoczne w domu, ponieważ nie można ich zasłaniać meblami. W takim wypadku kompletnie przestałyby spełniać swoje funkcje. W starych domach, które nie mają dobrej izolacji termicznej, lepiej jest zostawić ogrzewanie kaloryferowe, ponieważ przy ogrzewaniu podłogowym straty ciepła spowodowałyby, że w pomieszczeniach byłoby po prostu zimno.
Ogrzewanie podłogowe jest nowoczesnym sposobem na zapewnienie ciepła w domu, ale wymaga zastosowania odpowiedniego osprzętowania. Koniecznie w tym przypadku należy zamontować kocioł z podajnikiem i dobrym sterownikiem, który posiada układ mieszający. Taki sprzęt pozwala na swobodne kształtowanie temperatury w domu. Plusem ogrzewania podłogowego jest głównie to, że go nie widać. Nie trzeba więc martwić się mało estetycznymi grzejnikami na ścianach. Za minus takiego rozwiązania należy z kolei uznać ograniczenia w zakresie możliwych sposobów wykończenia podłóg w naszym domu. Można w tym przypadku zastosować:
- Płytki ceramiczne,
- Kamień,
- Wykładziny,
- Panele podłogowe.
Ogrzewanie podłogowe wbrew pozorom jest bardzo wydajne i nie wymaga zastosowania dodatkowych grzejników, chyba że w pomieszczeniu istnieją znaczne ubytki ciepła, np. z uwagi na duże okna. Tego typu ogrzewanie ma ograniczenia w zakresie maksymalnej możliwej mocy grzewczej, ponieważ temperatura podłogi nie może być zbyt duża. Ograniczenie to wynosi 100 W na każdy metr kwadratowy. Ogrzewanie podłogowe jest szczególnie polecane dla alergików uczulonych na kurz.
Dla osób niezdecydowanych, najlepszym wyborem będzie połączenie ogrzewania tradycyjnego, grzejnikowego, z ogrzewaniem podłogowym. Wymaga to jednak wykorzystania tzw. mieszaczy i zaawansowanych układów sterowania obiegami grzejnikowymi i podłogowymi.
Wybierając konkretny typ ogrzewania powinniśmy kierować się naszymi potrzebami, względami estetycznymi, uwarunkowaniami technicznymi i oczywiście ceną.
Komentarze