Ogrody na dachach
Ogrody na dachu z każdym dniem zyskują na popularności. Dzieje się tak nie bez przyczyny. Ludzie coraz częściej szukają rozwiązań nietypowych, oryginalnych i przyjaznych dla środowiska. Często „zielony dach” to wręcz konieczność – np. inwestorzy w Europie mają obowiązek budowania ich na domach znajdujących się w ścisłych centrach miast. Taka tendencja od pewnego czasu napływa także do Polski. Niektórzy deweloperzy już dzisiaj decydują się na pokrywanie domów wielorodzinnych zielonymi dachami.
Czym jest zielony dach?
Choć hasło „zielony dach” staje się coraz bardziej modne, to jednak nie każdy wie, czym właściwie jest ogród na dachu. Przez fachowców zielony dach jest określany jako dach odwrócony z roślinnością. Ważnym jego elementem jest prawidłowo wykonana izolacja przeciwwodna i wcześniej zaprojektowany sposób odprowadzenia wody. Skuteczną hydroizolację wykonuje się często z zastosowaniem membran z tworzyw sztucznych. Umożliwiają one wyjątkowo szybki montaż, gdyż układane są jednowarstwowo. Alternatywą mogą być specjalne masy bitumiczne lub papy.
Kolejną warstwą zielonego dachu jest izolacja termiczna. Powstaje z płyt termoizolacyjnych, które muszą charakteryzować się wysoką wytrzymałością mechaniczną i bardzo niską nasiąkliwością.
W dalszej części zielonego dachu znajduje się warstwa rozdzielająca, którą najczęściej stanowią geowłukniny. Następnie zapewnia się odpowiednie podłoże dla roślin. Warstwa ta musi gromadzić wilgoć niezbędną do życia roślin oraz tworzenia miejsca do penetracji korzeni. Dobrze sprawdza się w tym przypadku żwir rzeczny. Ostatnio stosuje się także keramzyt – materiał lżejszy i gromadzący więcej wody. Omawiana warstwa musi mieć grubość 15-30 cm.
Następnie układana jest warstwa filtracyjna, która najczęściej składa się z geowłukniny. Zapobiega ona wypłukiwaniu drobnych cząstek z warstwy wegetacyjnej, stanowiącej ostatni element zielonego dachu. Wykonuje się ją z mieszaniny humusu i materiałów pochodzenia mineralnego – keramzytu lub żwiru. Alternatywnym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie płyt i mat wegetacyjnych.
Ogród na dachu – co w nim można posadzić?
Zielony dach może służyć nie tylko za ogród. Często też spełnia funkcję rekreacyjną. Istnieją dwa sposoby zazielenienia go – ekstensywny i intensywny. Wariant ekstensywny pozwala na sadzenie roślin o niewielkich wymaganiach – trawy, mchu, rozchodników oraz niskich krzewów. Wariant intensywny wiąże się praktycznie z założeniem na dachu prawdziwego ogrodu. Przy zastosowaniu tej opcji możliwe jest zakładanie oczek wodnych i trawników oraz sadzenie krzewów i roślin. Drzewa, rośliny i trawniki wymagają jednak większej pielęgnacji – podlewania, pielenia i przycinania. Niezależnie od wybranego wariantu, szczególną uwagę warto zwrócić na wilgotność podłoża, które na dachu narażone jest na bardziej intensywne działanie promieni słonecznych i wiatru.
Dlaczego warto mieć ogród na dachu?
W Polsce panuje błędne przekonanie, że ogród na dachu to ekstrawagancja, zbędny luksus, a co gorsza, element powodujący powstawanie wilgoci i pleśni. Nie jest to jednak prawda. Zielone dachy były znane już w starożytności w krajach basenu Morze Śródziemnego i Babilonii. W krajach skandynawskich stanowiły z kolei naturalną ochronę przed zimnem. Zielony dach może być więc nie tylko ozdobą każdego budynku. Jego profesjonalne wykonanie pozwala również na uniknięcie problemów i osiągnięcie praktycznych korzyści. Zielone dachy zatrzymują kurz i inne zanieczyszczenia, produkują tlen, nawilżają powietrze oraz pochłaniają hałas. Często spełniają także funkcję rekreacyjną. Ich atutem pozostają także doskonałe właściwości termoizolacyjne. Dzięki nim dach zimą zatrzymuje w domu więcej ciepła, a latem chroni przed nadmiernym upałem. Ogród na dachu doskonale spełnia funkcję zarówno dekoracyjną jak i użytkową. Może z powodzeniem służyć jako oaza spokoju, a w urokliwej okolicy być także świetnym punktem widokowym.
Zaufaj profesjonalistom.
Firma Gordo Studio zajmuje się projektowaniem i zakładaniem ogrodów na dachach. Posiadamy kilkuletnie doświadczenie i stosujemy wysokiej jakości materiały, pozwalające na stworzenie zielonego zakątka na każdym dachu. Dzięki temu możemy zaoferować Państwu wysoki poziom usług począwszy od zaprojektowania ogrodu na dachu a skończywszy na posadzeniu roślin, krzewów oraz założeniu trawnika czy oczka wodnego. Poza projektowaniem i zakładaniem zielonego dachu służymy Państwu wyczerpującymi wskazówkami. Proponujemy skontaktowanie się z Gordo Studio już na etapie planowania ogrodu na dachu, dzięki czemu będziemy mogli zapewnić kompleksową opiekę: fachowe zaprojektowanie oraz założenie zielonego zakątka.
Komentarze