Jak przechowywać żywność?
By jedzenie długo pozostawało świeże i nie zagrażało zdrowiu należy go odpowiednio przechowywać. Smak i wygląd warzyw, mięsa, wędlin zmienia się od warunków ich przechowywania. A zbyt niska lub wysoka temperatura, dostęp powietrza mają wpływ na wartość odżywczą.
Lodówka
Dostępne na rynku lodówki są tak skonstruowane, by zapewnić optymalne warunki do przechowywania w nich różnych produktów. Poszczególne półki, w zależności od ich przeznaczenia mają zróżnicowana temperaturę.
- Temperatura najniższa ok. 2 stopnie przeznaczona jest na wędliny i świeże mięso.
- Półka środkowa na sery miękkie, ugotowane lub usmażone jedzenie na następny dzień.
- Najniższa półka z temperaturą 8-10 stopni sery żółte, ciasta, otwarte puszki lub słoiki.
- Temperatura najwyższa ponad 10 stopni jest na dole, gdzie znajduje się szuflada do warzyw i owoców.
- Półki na drzwiach przeznaczone są tylko do lekkiego schłodzenia. Jest to dobre miejsce na masło, oleje, jajka, musztardy, keczup. Jajka powinny być umieszczone pod dodatkową osłoną.
W jakich pojemnikach
Usmażone mięso czy też ryby zanim trafią do lodówki należy je schłodzić. Do przechowywania produktów mamy do wyboru naczynia plastikowe lub porcelanowe. Jedne i drugie mają plusy i minusy. Porcelanowe dłużej utrzymują niska temperaturę. Jeśli zatem chcesz je szybko podgrzać, musisz po wyjęciu z lodówki przełożyć je do innego naczynia. Produkty do jedzenia na zimno np. twarożek, sałatka powinny być przechowywane w naczyniach z naturalnego tworzywa.
Pojemniki plastikowe
Kupując pojemniki plastikowe zawsze należy sprawdzić, czy posiadają atest na przechowywanie żywności i że tworzywo z którego zostały wykonane nie wchodzi w reakcję z tłuszczem lub kwasami zawartymi z potrawach. Powinna być informacja „dopuszczone do przechowywania produktów spożywczych”.
- Jeśli w pojemniku przechowujesz potrawę o wysokiej zawartości tłuszczu, to lepiej aby był to pojemnik z tworzywa nieprzepuszczającego światło (nie przezroczysty).
- Dostosuj wielkość pojemnika do ilości potrawy, wypełnij go prawie w pełni, zostaw jak najmniej miejsca na powietrze.
- Zaopatrz się przynajmniej 2, 3 pojemniki próżniowe o różnych rozmiarach. Odessanie z nich powietrza spowalnia utratę wartości odżywczych i przedłuża świeżość produktów. W takim pojemniku np. sałata będzie świeża przez cały tydzień.
- Dobre pojemniki plastikowe można wkładać również do zamrażarki i wykorzystać do podgrzania w kuchence mikrofalowej.
Przechowywanie warzyw
Warzywa należą do produktów szybko tracących świeżość. Od warunków ich przechowywania zależy ich smak i walory odżywcze.
- Ziemniaki – nie lubią światła ani wilgoci. Dobre są kosze wiklinowe, są przewiewne i wystarczająco chronią przed światłem. Nie jest wskazane przechowywanie ziemniaków w plastikowych siatkach, gdyż nie przepuszczają powietrza i stwarzają dobre warunki dla bakterii gnilnych.
- Cebula – Najlepiej w lodówce. Jeśli nie mamy miejsca to najlepiej w koszyku, obok ziemniaków, w papierowej torbie. Pomidory – najlepiej w temperaturze pokojowej. Oziębione pomidory tracą smak.
- Ogórki i papryka – im również nie służy zimno lodówki.
- Sałata – przed włożeniem do lodówki lepiej kiedy jest sucha.
- Koperek, pietruszka – nie moczymy przed włożeniem do lodówki, podobnie szczypiorek.
Komentarze