Domy w symbiozie z naturą
O ile temat energooszczędności we wnętrzach zamyka się często na wymianie żarówek z żarowych na ledowe 🙂 , o tyle rzecz ma się nieco inaczej jeśli chodzi o projekt samego budynku…
Czy projektując wnętrze myślimy o ekologii wykorzystanych w nich materiałów czy energooszczędności stosowanych rozwiązań? Pewnie rzadko a najczęściej wcale. Dopóki nie dotyczy to naszego portfela i realnych oszczędności związanych na przykład z niższymi rachunkami za wodę czy elektryczność, ma to dla większości z nas znaczenie co najwyżej wtórne…
Siłą rzeczy musi się to jednak zmienić i będzie się zmieniać, moim zdaniem, w przyśpieszonym tempie. Już teraz nie stosuje się tak chemicznie nasączonych lakierów do podłóg czy mebli, we wnętrzach nie ma już drewna w takiej ilości jak jeszcze kilkanaście lat temu itd. itd.
O ile temat energooszczędności we wnętrzach zamyka się często na wymianie żarówek z żarowych na ledowe, o tyle rzecz ma się nieco inaczej jeśli chodzi o projekt samego budynku. Wydaje mi się, że pojawia się coraz większa świadomość na temat potrzeb energooszczędności czy nawet pasywności w budownictwie jednorodzinnym. Zasadnicze znaczenie ma właściwe zaplanowanie bryły budynku. Domy energooszczędne i pasywne projektowane są w taki sposób, aby umożliwiać czerpanie maksymalnych korzyści z czynników zewnętrznych – słońca, ukształtowania terenu oraz naturalnych ruchów powietrza. Po pierwsze, bryła takiego domu powinna być zwarta, prosta, bez elementów, które powodują straty ciepła takich jak wykusze czy balkony. To samo dotyczy dachu – im prostszy tym lepszy i łatwiejszy do ocieplenia.
Ważne jest właściwe zorientowanie budynku względem stron świata – duże przeszklenia powinny pojawić się od południa a niewielkie od północy. Pozwala to na zminimalizowanie strat ciepła, zwłaszcza w okresie grzewczym. W budynkach energooszczędnych bardzo istotna jest izolacja termiczna a przede wszystkich materiały do niej wykorzystane.
Przygotowałam dla Was najciekawsze, moim zdaniem, gotowe projekty domów energooszczędnych i pasywnych. Być może stoicie obecnie przed wyborem tego jedynego projektu. Być może Wam pomogę. Zapewne zdziwią Was koszta wykonania takich domów. Cóż, są one większe niż koszty postawienia budynku metodą tradycyjną, ale jest to inwestycja, która zwraca się po kilku latach eksploatacji.
Projekty domów energooszczędnych i pasywnych mogą mieć zarówno bardzo nowoczesną jak i tradycyjnę formę. W związku z tym, że bryła takiego budynku musi być zwarta, mogą być postawione na ograniczonej powierzchniowo działce. Tak jak pisałam, istotne jest usytuowanie domu względem stron świata.
Osobiście przemawiają do mnie projekty, które łączą w sobie zarówno elementy architektury nowoczesnej jak i tradycyjnej, tak jak przykłady poniżej:
Projekty bardziej modernistyczne również są warte uwagi. Jeśli jesteście zwolennikami nowoczesnych form, na pewno znajdziecie tu coś dla siebie. Zobaczcie sami:
Pamiętajcie jednak o tym, że decydując się na konkretny projekt, musicie wziąć pod uwagę otoczenie, w jakim stać będzie Wasz dom. Jego forma nie powinna znacząco odbiegać od charakteru innych zabudowań. Jeśli budynek stanie w okolicy klasycznych domów, nie musi być stricte klasyczny w pełnym tego słowa znaczeniu. Dobrze by było jednak , aby miał elementy z nimi wspólne np. spadzisty dach.
Komentarze