Wnętrze, które sprzyja relaksowi
W domu wypoczywamy po dniu pełnym obowiązków, stresów i zabiegania. Warto więc urządzić go tak, aby sprzyjał relaksowi. Oto na co powinnaś zwrócić uwagę aranżując wnętrza.
Kolory – najlepiej jeśli we wnętrzach twojego mieszkania czy domu będzie dominował jeden lub dwa kolory. Intensywna feria barw nie sprzyja wyciszającej atmosferze, raczej pobudza zmysły do działania. Kojąco działają naturalne kolory, łagodne zielenie, łagodne róże, odcienie błękitów, beże, ciepłe brązy, kolory drewna i pastele.
Światło – unikaj tego ostrego, zwłaszcza jarzeniowego. Lepsze jest oświetlenie boczne, punktowe (kinkiety) oraz oświetlenie fragmentów pomieszczeniem. Warto zainwestować w kilka małych lampek poustawianych na komodach, szafce nocnej lub na podłodze koło sofy.
Kształty – uspakajające działanie mają łagodne formy i wzory, bez ostrych kantów, no, owalny stół, okrągły dywan, esy-floresy na zasłonach. Unikaj skosów i ostrych cięć. Im mniej kanciastych kształtów i nagromadzenia różnych deseni wokół, tym lepiej.
Materiały, dodatki – nie obejdzie się bez dużej ilości miękkich poduszek i ciepłego koca, które wieczorem są balsamem na skołatane nerwy, gdy zanurzam się w miękkim fotelu lub kładziemy się na kanapie. Fantazyjnie drapowane firany i zasłony dodają wnętrzu ciepła i przytulności. Nastrój wyciszenia i pełnego relaksu zapewniają też rośliny (przeczytaj: Rośliny poprawiające nastrój i drewno w każdej postaci, np. drewniane figurki, pamiątki z wakacji czy naczynia. Chłodne aluminium, szkło i śliskie obicia (np. ze skaju), tak modne w nowoczesnych wnętrzach, wyglądają ciekawie, ale nie tworzą aury przytulności i nie sprzyjają wyciszeniu.
Przestrzeń – nadmiar sprzętów przytłacza i wtedy trudno jest się nam zrelaksować. Unikaj więc ciężkich mebli. Lepiej zastąpić je niskimi komodami, wąskimi regałami czy wiszącymi witrynami. Symetria w umeblowaniu podkreśla harmonię wnętrza.
Komentarze