Jak zrobić pisankę
Malowanie pisanek wielkanocnych ma długą tradycję. To wspaniała zabawa dla całej rodziny. Wspólne robienie wydmuszek i ich malowanie lub skrobanie jajek ugotowanych w łupinach z cebuli wprowadza w radosną atmosferę świąt.
- Zanim przystąpimy do dekoracji jaj musimy je najpierw opróżnić z zawartości – surowego białka i żółtka, albo ugotować je na bardzo twardo. To drugie rozwiązanie jest prostsze w obróbce, ale ma tę wadę, że jajko trzeba szybko zjeść – nasza praca jest więc krótkotrwała. Jeśli chcemy przedłużyć życie naszej pisance, wymierzmy „wydmuszki”. Aby je przygotować, drutem lub grubą igłą wykłuwamy dziurki po obu biegunach jajka. Przez jedną z dziurek dmuchamy do środka, tak aby zawartość jaja wypłynęła przez drugą. Następnie przepłukujemy skorupki wodą z płynem do mycia naczyń (lub innym detergentem) i odkładamy do wyschnięcia.
- Aby nie pobrudzić palców podczas malowania pisanki wkładamy jajka w druciane podstawki lub specjalne pojemniczki na jaja. Możemy je też nadziać na długie wykałaczki, które np. nabijamy w jabłka dla stabilizacji.
- Pisanki możemy malować albo ozdabiać szklanymi paciorkami, obtoczonymi w kleju uniwersalnymi, a następnie nakładanymi na skorupki pęsetką lub wykałaczką. Można też delikatnie posmarować jajko płynnym białym klejem, a następnie szybko owinąć kolorowymi nićmi, paskami materiału, kawałkami starego boa z piórek itp. Starą metodą ozdabiania pisanek jest ich wydrapywanie. Najpierw farbujemy całe jajko np. poprzez ugotowanie (całych jaj, nie wydmuszek) w wywarze z łupin cebuli lub obierek z buraków, a następnie igłą wydrapywanie w nich różnych wzorków. Możemy też przed ugotowaniem w tych wywarach pomalować je woskiem świecy. Te miejsca się nie zabarwią i będą po ugotowaniu wyglądały jak wzorki.
Komentarze