Czyszczenie podłóg
Aby drewniana podłoga wyglądała jak nowa przez długie lata, należy ją odpowiednio pielęgnować. Nie wystarczy jej tylko odkurzyć, podobnie jak innych typów podłóg – z płyt pilśniowych, linoleum czy płytek PCV.
Parkiet dębowy lub bukowy powlekany bezbarwnym lakierem przeciera się lekko wilgotną gazą lub ściereczką. Posadzka nielakierowana wymaga pastowania, a następnie lakierowania do połysku. Jeśli parkiet nie ma plam, ale jest mocno przybrudzony w całości, lepiej stosować mieszaninę benzyny i terpentyny (ostrożnie! należy uważasz na ogień, który mógłby podczas pracy spowodować pożar) w równych częściach lub wody chlorowej i terpentyny, również w proporcjach 1:1. Posadzka drewniana źle znosi kontakt z wodą, dlatego nie wolno jej moczyć zbyt długo. Myje my podłogę szybko i wycieramy do sucha miękką szmatką.
Podłogę z desek myje się dobrze gorącą, mydlaną wodą. Brudną wodę zbiera się mopem i podłogę dwukrotnie płucze czystą wodą. Do ostatniego mycia warto dodać 1 łyżkę stołową amoniaku na 1 litr wody.
Podłoga z desek malowanych farba olejną jest łatwa w konserwacji, podobnie jak lakierowany parkiet. Przeciera się ją po prostu lekko zwilżoną szmatką.
Deski podłogowe na początku ściśle do siebie przylegają. Kiedy się zeschną, powstają szpary. Jeśli są niewielkie, wystarczy zalepić je gotowymi preparatami do wypełniania szpar w podłodze, których kolory dobiera się odpowiednio do koloru drewna, z jakiego wykonany jest parkiet.
Posadzkę z płyt pilśniowych czyści się i poleruje tak, jak podłogę wykonaną z desek czy klepki. Zmywać należy je jednak nie wodą, a np. terpentyną.
Podłoga kryta linoleum również nie lubi wody. Przeciera się ją lekko wilgotną ścierką, skropioną terpentyną lub słodkim mlekiem. Dla zachowania połysku można stosować pasty lub płyny połyskowe. Po dłuższym użytkowaniu linoleum zwykle traci kolor i świeży wygląd. Aby je odświeżyć przygotowujemy mieszaninę z surowego żółtka i 2 szklanek wody, którą rozprowadzamy na powierzchni podłogi. Nie należy jej spłukiwać, tylko pozwolić wyschnąć.
Posadzkę z płytek PCV wycieramy szmatką zmoczoną w ciepłej wodzie mydlanej lub gotowym płynie do mycia tego typu podłóg. Nie wolno jej trzeć szczotką, tylko nadmiar wody zbierać grubym mopem. Aby pozbyć się czarnych śladów, jakie zostawiają często gumowe podeszwy butów, wystarczy użyć miękkiej gumki od ołówka lub przecierać te miejsca szmatką, zwilżoną eterem.
Komentarze