Jak walczyć z korozją pieca c.o.?
Naprawa zardzewiałego pieca centralnego ogrzewania przysparza wielu problemów i nie zawsze jest możliwa. Dzięki kilku sposobom proces korodowania możemy odsunąć w czasie, a tym samym dłużej cieszyć się upragnionym ciepłem.
Jest dużo powodów korozji pieca c.o. Z tych najważniejszych możemy wymienić jego wady konstrukcyjne, niewłaściwą konserwację, wilgotność opału itd. Gdy stwierdzimy, że pojawiła się korozja i jest ona powodem nieszczelności pieca, uszkodzone fragmenty trzeba usunąć, a w ich miejsce przyspawać ich odpowiedniki. Nie zawsze jest to możliwe w realizacji, a naprawa wiąże się z kosztami, które są na tyle wysokie, że nierzadko bardziej będzie się opłacało kupić nowy piec.
Korozji jest nieunikniona, ale możemy przedłużyć żywotność naszej instalacji. Co prawda nie poprawimy jego konstrukcyjnej wady (o ile mamy z nią do czynienia), ale jeśli stwierdzimy, że na przykład woda powracająca z instalacji jest zbyt wychłodzona, możemy postarać się o jej ogrzanie. Sposób ten uniemożliwi zatrzyma proces tzw. korozji niskotemperaturowej. W podobny sposób możemy zbadać czy woda w piecu ma odpowiednią (nie za niską) temperaturę.
Ochronić metal możemy piec również przez zastosowanie odpowiednich farb antykorozyjnych – ważne – koniecznie przystosowanych do wysokich temperatur (żaroodpornych). Wewnętrzna powłoka pieca wymaga częstego odnawiania za pomocą tego typu specjalistycznych farb, ale właściwa konserwacja pieca c.o. nie ogranicza się tylko do malowania.
Po każdym sezonie grzewczym instalacja powinna być przez nas wyczyszczona. Po pierwsze musimy mieć pewność, że przewód kominowy jest drożny. Jeśli tak, możemy przystąpić do czyszczenia wymiennika – w tym celu najlepiej sprawdzi się druciana szczotka. Po tej czynności pozostawiamy piec otwarty, dzięki czemu umożliwimy przepływ powietrza z komina, a co za tym idzie – piec zostanie wysuszony prawidłowo i kompletnie. Po osuszeniu możemy wnętrze pomalować wspomnianą wyżej farbą. Jeśli takiej nie mamy, pokryjmy wnętrze olejem, dzięki czemu w stopniu podstawowym zabezpieczymy jego wnętrze.
Jeśli w czasie remontu i konserwacji była konieczność spuszczenia wody z instalacji, trzeba ją uzupełnić do wymaganego poziomu. W takim wypadku, po uzupełnieniu, piec dobrze jest jednorazowo nagrzać do maksymalnego poziomu. Dzięki temu wygotujemy z wody pęcherzyki powietrza, które w przeciwnym razie osadziłyby się na ściankach wymiennika i byłyby przyczyną ich rdzewienia.
Najbardziej skutecznym sposobem odsunięcia korozji w czasie jest stosowanie specjalnych środków chemicznych – inhibitorów korozji. Tworzą one na powierzchni metalu ochronną warstwę, ale nie są w stanie przywrócić do poprzedniego stanu zaatakowanych korozją fragmentów. Te musimy wymienić sami lub z pomocą specjalisty.
Komentarze