Światło w łazience
Wygoda w łazience to nie tylko piękne kafelki, dobrane meble, dobre ogrzewanie i wentylacja, ale także odpowiednie światło. A to już nie jest takie proste. Mimo, że dzisiejszy rynek oferuje nieograniczoną ilość oświetlenia łazienkowego, nie jest łatwo wybrać to właściwe.
Światło i cień
Kwestię oświetlenia łazienki ustala wiele norm. Zaleca się oświetlanie żarówkami o mocy 40-65W na metr kwadratowy powierzchni łazienki. Możesz również użyć kompaktowych lamp jarzeniowych, które dają więcej światła. U nich wystarczy moc 15-25 W na metr kwadratowy powierzchni łazienki. Podczas kąpieli, prysznica czy prania mogłoby Ci wystarczyć relatywnie słabsze oświetlenie. Do golenia, higieny osobistej czy wykonania makijażu, w określonej części łazienki wybierz mocniejsze światło. Tym miejscem jest zazwyczaj przestrzeń przy lustrze. Większość łazienek posiada więcej źródeł światła.
Dwa sposoby
Łazienkę możesz oświetlić całościowo lub miejscowo. Oświetlenie miejscowe możesz zrealizować za pomocą dwóch sposobów – z jednego źródła światła umieszczonego na suficie lub ścianie oraz z kilku innych miejsc w różnych częściach łazienki. Oświetlenie miejscowe polega na zamontowaniu jednej lampy w określonym miejscu – najlepszym miejscem będzie lustro. Źródła światła rozróżnia się według lokalizacji – nad lustrem, na ścianie lub na suficie. Lustro może być oświetlone z zewnątrz lub wewnątrz. Zewnętrzne oświetlenie może być boczne, górne lub obydwa sposoby jednocześnie. Za źródło światła może służyć żarówka, lampa jarzeniowa lub światło neonowe. Istnieje kilka rodzajów żarówek – zwykłe, energooszczędne lub halogenowe. Żarówki zwykłe i energooszczędne należy umieścić na ścianie lub suficie tak, aby oświetlały całą przestrzeń łazienki. Żarówki halogenowe najczęściej umieszcza się w górnej części szafki łazienkowej. Moc oświetlenia całkowitego należy wybrać na podstawie ilości i rodzaju źródeł światła – w przybliżeniu od 60W w małych łazienkach do 300W w dużych. Liczba żarówek może wahać się od 1 do 6, a lamp jarzeniowych od 1 do 4. Możesz również zastosować kombinację żarówek z lampami jarzeniowymi lub oświetleniem neonowym. Oświetlenie przestrzeni łazienki może być pośrednie lub bezpośrednie. Przy oświetleniu bezpośrednim źródło światła należy skierować bezpośrednio na obszar łazienki. Natomiast źródło oświetlenia pośredniego należy zwrócić w stronę ściany lub sufitu pomieszczenia. Źródło światła należy osłonić odpowiednim szklanym lub plastikowym kloszem – wybór jest szeroki. Niektóre rodzaje światła przeznaczone są do specjalnych, zacieniających kloszy wykonanych z ozdobnych metalowych blaszek. Jeśli przeszkadza Ci bezpośrednie światło, zainstaluj oświetlenie z pokryciem kierującym światło do góry (patrz zdjęcie). Możesz dokonać wyboru korzystając z szerokiej oferty oświetlenia przeznaczonego do łazienek i basenów.
Komentarze