Jakie prace, czynności możemy przeprowadzać (a jakie nie) na naszej posesji? Pytania i odpowiedzi
Warto dowiedzieć się o tym, jakie prace (i czynności) możemy przeprowadzać, a jakie nie, na naszej posesji (działce) w formie takich oto pytań i odpowiedzi:
1). Czy możemy używać bez ograniczeń grilla przenośnego lub postawić murowany? Należy wiedzieć, że prawo nie zabrania grillowania na własnej posesji. Ale trzeba to robić tak, żeby nie uprzykrzać życia sąsiadom – nie stawiać paleniska w pobliżu ich okien czy tarasu. Jeśli ktoś uzna, że dym z grilla jest uciążliwy, może wezwać straż gminną lub miejską. Funkcjonariusze, na podstawie przepisów o zakłócaniu porządku, mogą wystawić mandat 500 zł. W ogródkach należących do mieszkań na parterze domów wielorodzinnych obowiązują takie zasady, jak na balkonach. Możemy używać tylko urządzeń elektrycznych, które nie wytwarzają dymu. Grill murowany możemy postawić w dowolnym miejscu na działce. Jest uznawany za element małej architektury, nie wymaga pozwolenia ani zgłoszenia. Wyjątkiem są ogródki ROD (Rodzinne ogrody działkowe). Ich regulamin nie zezwala na takie grille.
2). Czy możemy stosować dowolne środki ochrony roślin? Na własnych działkach możemy zwalczać szkodniki wszystkimi prawnie dopuszczonymi środkami i preparatami. Choć nie ma takiego wymogu, o planowanych opryskach wypada poinformować sąsiadów i wykonywać je w czasie bezwietrznej pogody. Ze względu na bezpieczeństwo owadów (w tym pszczół), opryski należy robić wcześnie rano lub późnym wieczorem. W ogrodach ROD możemy stosować tylko preparaty zalecane przez Krajowy Zarząd (ROD). Działkowcy powinni informować użytkowników sąsiednich ogrodów, czym i kiedy będą zwalczać szkodniki. W ich przypadku to nie dobry zwyczaj, lecz obowiązek.
3). Czy możemy kosić trawę w niedzielę, imprezować w nocy? Nie ma przepisów, które by zabraniały koszenia trawnika w niedzielę, nawet wczesnym rankiem. Podobnie jeśli chodzi o organizowanie nocnych głośnych imprez w ogrodzie. Jeśli jednak sąsiad uzna, że działamy złośliwie, może poprosić o interwencję straż miejską lub policję. W skrajnych wypadkach, jeśli funkcjonariusze dopatrzą się winy, grozi mandat od 100 do 500 zł, na podstawie przepisów o zakłócaniu spokoju i spoczynku nocnego, czyli art. 51 kodeksu wykroczeń.
4). Czy możemy sadzić dowolne rośliny w obrębie całej naszej posesji? Nie ma norm prawnych regulujących nasadzenia drzew czy krzewów na terenie nieruchomości. Możemy więc sadzić dowolne rośliny, ale trzeba pamiętać, że drzewa mogą z czasem utrudnić funkcjonowanie na posesji obok, na przykład rzucając cień. Rozrastające się korzenie mogą też uszkodzić instalacje u sąsiada. W takim wypadku sąsiad może domagać się usunięcia drzew. Może też żądać odszkodowania, jeśli z ich powodu poniesie szkody. Kiedy gałęzie sięgają na jego działkę, może żądać ich obcięcia. Jeśli się do tego nie zastosujemy, ma prawo wtedy sam je obciąć. Inaczej sytuacja wygląda w ogrodach ROD. Tam obowiązuje regulamin i wytyczne, między innymi dotyczące sadzenia drzew ozdobnych w odległości 2 metrów od granicy działki, a karłowatych 1 metra.
5). Czy możemy zrobić basen lub oczko wodne? Tak, zbiornik wodny możemy urządzić praktycznie w dowolnym miejscu na naszej działce. Nawet przy jej granicy, pod warunkiem że nie spowoduje to zawilgocenia domu, altany lub innych konstrukcji na sąsiedniej posesji. Jeśli powierzchnia lustra będzie mniejsza niż 50 metrów kwadratowych, zamiaru budowy nie trzeba nigdzie zgłaszać. Większy basen musi mieć pozwolenie na budowę. W ogródku ROD basen może mieć powierzchnię maksymalnie 15 metrów kwadratowych, oczko wodne zaś 10 metrów kwadratowych.
6). Czy możemy postawić takie ogrodzenie, jakie nam się podoba? Typowy płot lub siatkę możemy ustawić według naszych upodobań. Budowa ogrodzenia w większości przypadków nie wymaga pozwoleń. Zgłosić trzeba tylko ogrodzenie o wysokości powyżej 2,2 metra oraz budowanie bezpośrednio czy drodze gminnej. Co istotne, ogrodzenie nie może wykraczać poza granicę działki. Dobrym zwyczajem jest porozumienie z sąsiadami i postawienie wspólnego płotu na granicy. Wtedy każdy z sąsiadów partycypuje w kosztach jego utrzymania (jak naprawy, malowanie itp.).
7). Czy możemy palić ognisko lub zainstalować palenisko na tarasie? Zakazu palenia ognisk nie ma, jeśli tylko służą one rekreacji, na przykład pieczeniu kiełbasek. Zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi ognisko musi być oddalone minimum 4 metry od działki sąsiadów i 100 metrów od granicy lasu, a dym nie może przedostawać się na drogę. To samo dotyczy otwartych palenisk – mis ogniskowych. Możemy stawiać je na tarasie, ale nie w pobliżu materiałów łatwopalnych. Nie wolno palić gałęzi ani liści. Ustawa o odpadach wprost tego zabrania. Możemy spalać tylko drewno opałowe, o wilgotności 20-30 procent.
8). Czy możemy ogrzewać nasz domek letniskowy kominkiem? Tak, to jest zgodne z prawem budowlanym. W domku letniskowym kominek może być jednym lub dodatkowym źródłem ciepła. Jeśli chcemy zamontować nowy kominek, warto od razu zadbać, aby spełniał wymogi przepisów antysmogowych, był zgodny z normami tzw. Ecoprojektu. Za kilka lat będzie można użytkować już tylko takie kominki. Trzeba też sprawdzić lokalne uchwały antysmogowe. Mogą wprowadzać różne ograniczenia lub zakazy. Na przykład w ramach „Programu ochrony powietrza” w województwie mazowieckim nie wolno palić w kominkach, kiedy smog przekracza poziom alarmowy. W rejonach szczególnie zagrożonych smogiem obowiązują większe ograniczenia, na przykład w Krakowie obowiązuje zakaz palenia drewnem. Zasadniczo w kominku wolno stosować tylko odpowiednie paliwo: brykiet lub drewno opałowe o wilgotności poniżej 20 procent.
9). Czy możemy zbudować wiatę lub altanę? Budowa wiaty (albo altany) nie wymaga pozwolenia ani zgłoszenia, jeżeli jej powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 metrów kwadratowych i jest to obiekt wolno stojący (a nie na przykład dobudowany do budynku mieszkalnego). Możemy postawić nie więcej niż dwie wiaty (altany) na 500 metrów kwadratowych powierzchni działki. Lokalizacja wiaty zależy od przeznaczenia. Jeśli ma służyć na przykład do przechowywania drewna, powinna znaleźć się 4 metry od ogrodzenia. Składzik narzędziowy może być tuż przy granicy.
Komentarze