You are here:  / Dom / Aby nasz dom oszczędzał prąd

Aby nasz dom oszczędzał prąd

Oszczędzanie dziś naprawdę się opłaca. Wraz ze wzrostem cen energii, rosną także wydatki na gospodarstwo domowe. Będziesz się dziwić, gdzie i w jaki sposób można zaoszczędzić na energii elektrycznej.

Elektryczność to usługa, przy której oszczędzanie nie jest skomplikowane. Jeśli wykorzystujesz prąd do ogrzewania czy też innych energetycznie wymagających czynności najpierw pownieneś sprawdzić, czy wybrana przez Ciebie taryfa jest optymalna. Możesz wykorzystać do tego celu specjalne aplikacje, które znajdziesz na stronach internetowych elektrowni lub też zadzwonić do centrum informacyjnego, gdzie operatorzy na podstawie kilku ostatnich rachunków doradzą Ci optymalną taryfę.

Oszczędne żarówki
Zaoszczędzić można również na oświetleniu mieszkania. Najlepszym sposobem jest zastąpienie żarówek świetlówkami kompaktowymi. Klasyczna żarówka wytrzymuje rok użytkowania, podczas gdy świetlówka do 15 lat. Świetlówki są aż czterokrotnie bardziej oszczędne. Do ich wad należy wyższa cena niż w przypadku tradycyjnej żarówki oraz większy rozmiar. Energooszczędne żarówki w porównaniu z klasycznymi mają wysoki potencjał oszczędności, ponieważ zużywają o 80% mniej energii elektrycznej, a ich żywotność jest dziesięciokrotnie dłuższa. Mimo, że ich cena jest wyższa to wymiana przynajmniej jednej tradycyjnej żarówki na energooszczędną pozwoli na oszczędność ponad 140 złotych. Energooszczędne żarówki opłacają się przede wszystkim tam, gdzie światło świeci się najczęściej i najdłużej. Szkodzi im częste włączanie i wyłączanie. Oświetlenie mieszkania zużywa aż jedną dziesiątą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, dlatego też warto gasić światło.

Etykieta energetyczna
Przy zakupie nowego sprzętu warto zwrócić uwagę na jego etykietę energetyczną. Na przykład lodówka o klasie energetycznej A++ zużywa o połowę mniej energii niż inny porównywalny sprzęt klasy energetycznej A. Różnica w zużyciu energii (a przez to w kosztach za energię) jest najbardziej widoczna w tych urządzeniach, które są przez cały czas włączone.

Każda lodówka, pralka, zmywarka, zamrażarka, suszarka, czajnik elektryczny czy piekarnik powinny posiadać informację o klasie energetycznej: od A do G, przy czym grupa A jest najbardziej ekonomiczna. Sprzęt klasy A w ciągu 10 lat pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 900 PLN. Wynika z tego, że warto kupować urządzenia klasy A. Jedyną wadą tego rodzaju sprzętów jest ich wyższa cena.

Tryb czuwania
Sprzęt elektroniczny w trybie stand-by lub czuwania przez cały czas pobiera prąd. Jeśli zostawiasz swój telewizor lub wieżę hi-fi w stanie czuwania to musisz liczyć się z tym, że przez to Twoje rachunki za prąd są wyższe.

Urządzenia nawet w stanie pozornego uśpienia pobierają z sieci do 45 procent swego całkowitego zużycia energii. Dobrym rozwiązaniem jest użycie jednego rozgałęziacza wyposażonego w wyłącznik, dzięki któremu przed wyjściem do pracy łatwo odłączysz wszystkie sprzęty od zasilania.

Wymień komputer 
Komputery przenośne czy notebooki w porównaniu z komputerami stacjonarnymi są bardziej energooszczędne. Jeśli Twój notebook podłączony jest do zasilania, to po zakończeniu pracy niezwłocznie wyłącz go z kontaktu. Jeśli tego nie zrobisz, Twój notebook cały czas będzie pobierał prąd, przez co koszty rosną. Podobnie jest w przypadku komputerów stacjonarnych – jeśli w danej chwili nie pracujesz na swoim komputerze, przechodzi on w stan czuwania i w ten sposób zużywa nawet do 70% energii. Pamiętaj również, żeby nie zostawiać włączonego komputera, nawet jesli idziesz tylko na obiad do restauracji za rogiem.

Monitor
Wymiana starego, klasycznego monitora na nowoczesny monitor LCD, to opłacalna inwestycja, chociażby ze względu na oszczędność kosztów energii. Wygaszacz ekranu nie obniża zużycia energii, dlatego tak ważne jest jak najczęstsze wyłączanie monitora.

Ciepła woda
Przepływowe ogrzewacze wody przygotowują tylko tyle wody, ile w danej chwili potrzebujesz. Pomimo, że mają relatywnie wyższą moc, to zużywają energię tylko w czasie pobierania ciepłej wody. W przypadku bojlera musimy liczyć się ze stratami ciepła związanymi z podtrzymywaniem temperatury wody. Przy dłuższej nieobecności w mieszkaniu należy wyłączać także te urządzenia.
Chcesz oszczędzić na zakupie pieca gazowego? Zwróć uwagę na oznaczenie „produkt energooszczędny”. Nowoczesne piece gazowe są bardziej efektywne niż te stare i dlatego zużywają mniej gazu. W ten sposób możesz zaoszczędzić do kilkuset złotych rocznie.