Beton komórkowy jako materiał do budowy domu
Jednym z materiałów budowlanych, jakie można zastosować przy budowie domu jednorodzinnego, jest beton komórkowy. Jego cechy użytkowe sprawiają, że jest budulcem jednocześnie ciepłym i lekkim. Dla samych inwestorów ważne jest przede wszystkim to, że beton komórkowy jest tanim materiałem budowlanym.
Specjaliści budujący domy jednorodzinne chwalą sobie zastosowanie w praktyce betonu komórkowego, jako że jest to materiał prosty w obróbce i układaniu. Bez trudu można przy jego użyciu murować ściany domów.
Beton komórkowy składa się z następujących elementów:
- Spoiwo – wapno lub cement,
- Kruszywo – piasek lub popioły lotne,
- Spulchniacz – proszek lub pasta aluminiowa.
Ten materiał budowlany występuje w postaci białej lub szarej, w zależności od zastosowanego kruszywa. Jeśli jest to wyłącznie piasek, mamy do czynienia z białym betonem, zaś szary zbudowany jest z popiołów lotnych.
Beton komórkowy jest materiałem budowlanym o wysokiej wytrzymałości, zakładając, że posiada on odpowiednią gęstość. Im będzie ona mniejsza, tym mniejszą wytrzymałością charakteryzować się będzie beton komórkowy. Niemniej jednak, nawet beton komórkowy o niskiej gęstości, który z założenia ma niską wytrzymałość, będzie w pełni wystarczający do budowy domu o kilku piętrach. Z gęstością betonu nierozerwalnie wiąże się jego odporność na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Mała gęstość betonu powoduje, że staje się on materiałem, który łatwo ulega kruszeniu się.
Ważne jest, aby materiał, z którego zamierzamy budować dom, był odporny na wpływ czynników zewnętrznych, np. warunków atmosferycznych czy ognia. Beton komórkowy, przez swoją porowatą strukturę charakteryzuje się wysoką nasiąkliwością. Z tego względu nie jest to najlepszy materiał budowlany do wznoszenia ścian fundamentowych. Należy go odpowiednio izolować i wtedy będzie on odporny na mróz. Jednocześnie, dzięki swojemu składowi, jest materiałem w pełni odpornym na ogień. Beton komórkowy może posiadać dużą termoizolacyjność, która zależna jest od porowatości struktury i gęstości objętościowej. Ściana zbudowana z dobrej jakości betonu komórkowego będzie miała odpowiednią izolację termiczną, którą można dodatkowo poprawić poprzez zastosowanie zaprawy klejowej lub specjalnej zaprawy ciepłochronnej.
Beton komórkowy charakteryzuje się niską izolacją akustyczną, jako że jest to lekki materiał budowlany. Jest on ciepły, dlatego też nie ma konieczności wznoszenia grubych ścian. Podczas przycinania betonu komórkowego nie powstaje zbyt wiele odpadów, dlatego też jest on łatwy w obróbce. Niestety, z tego też powodu można go łatwo uszkodzić. Ściany wykonane z betonu komórkowego muszą być w odpowiedni sposób chronione przed długotrwałym kontaktem z wodą. Beton ten nie może być stosowany jako materiał elewacyjny, z uwagi na swoją porowatą strukturę i sporą nasiąkliwość. Można z niego budować za to różnego rodzaju ściany.
Komentarze