Co daje pompa ciepła?
Na tak zadane pytanie można odpowiedzieć najkrócej: ciepło! Ale oprócz komfortu z jego odczuwania daje też więcej i bardziej wymiernie: konkretne oszczędności w kosztach za ogrzewanie. Jak działa pompa ciepła i w jaki sposób współpracuje z zainstalowanymi wcześniej systemami ogrzewania?
Pompy ciepła są znakomitym uzupełnieniem systemów grzewczych – np. elektrycznego, gazowego, olejowego czy na paliwa stałe (ekogroszek, miał, węgiel, drewno, biomasa). Nie inaczej jest z systemami grzewczymi opartymi na działaniu kolektora słonecznego czy gazu ziemnego. Na czym dokładnie polega praca pompy ciepła?
Jeśli zdecydujemy się na jej zakup, w naszym budynku pojawią się dwa urządzenia, jedno na zewnątrz, drugie w środku. Pierwsze z nich to urządzenie, przez które przepływa powietrze, a jego temperatura jest zabierana i przekazywana do jednostki wewnętrznej. Ta zaś połączona z istniejącym systemem ogrzewania wspomaga go, a w niektórych przypadkach zastępuje, na przykład w czasie lata, kiedy pompa ciepła zmienia swoje przeznaczenie i chłodzi wnętrza pomieszczeń. Może również spełniać funkcję klimatyzatora.
Jakie są plusy tego rozwiązania? Pierwsze, co rzuci się w oczy użytkownikom tego systemu jest łatwość montażu ? mechanizm zewnętrzny może być umieszczony nie tylko w najbliższym pobliżu budynku, ale w miejscu położonym niebezpośrednio. Uzyskane ciepło możemy przeznaczyć do wspomożenia istniejącego systemu, do ogrzania wody użytkowej czy z powodzeniem zastosować w celu podgrzania basenu.
W dalszej kolejności widoczne będą oszczędności na ogrzewaniu ? te mogą sięgnąć nawet połowy dotychczasowych kwot przy założeniu, że ściany są prawidłowo ocieplone, a istniejący system grzewczy odpowiednio wydajny. W tym wypadku koszty inwestycji zwracają się bardzo szybko. Mamy też korzyści nieodczuwalne, ale istotne – używanie pomp ciepła zmniejsza emisję dwutlenku węgla do atmosfery, dzięki czemu jesteśmy ekopozytywni.
Oczywiście powyższe informacje nie wyczerpują tematu pomp ciepła. Źródłem upragnionej wyższej temperatury w naszym domu może być nie tylko powietrze, ale też woda gruntowa, woda powierzchniowa i grunt. Każdy z mechanizmów do odzyskiwania ciepła z w.w. źródeł różni się budową i mocą, ale zasada działania jest identyczna jak ta opisana wyżej. Wybór odpowiedniego systemu wspomagającego zależy nie tylko od pojemności naszej kieszeni, ale też od zakładanej mocy urządzenia, usytuowania naszego domu oraz długości gwarancji udzielonej przez producenta.
Komentarze