You are here:  / Kuchnia / Czas na wino

Czas na wino

Do amatorskiej produkcji wina nie trzeba mieć winnicy, ani wielkiego sprzętu – wystarczy mała prasa do winogron, sitka, lejki, gąsiory, wężyki, korki i rurki wentylacyjne. Dojrzałe owoce powinny być słodkie i aromatyczne.

Winogrona

Owoce najlepsze są w momencie tzw. dojrzałości technologicznej – czyli, wtedy, gdy mają odpowiednio dużo cukru i jego poziom już nie wzrasta. Najprościej ocenić to można po smaku, można też posłużyć się cukrometrem, dostępnym w sklepie winiarskim. Grona ścina się sekatorem i układa w koszach, w skrzynkach drewnianych lub plastikowych. Do zbioru winogron wybieramy suchy, pogodny dzień. Nie powinny one długo leżeć. Przetwarzamy je najpóźniej po upływie doby.

Inne owoce

Wino możemy robić również z innych owoców, najlepiej z takich, które zawierają dużo cukru np. porzeczki, wiśnie, jabłka. Mniej przydatne do wyrobu win są truskawki, maliny, morele, czereśnie, gruszki. Wina z czarnej porzeczki, czarnego bzu, jagód, ze względu na charakterystyczny zapach i barwę owoców oraz dużą zawartość związków garbnikowych, mogą być jedynie dodatkiem do innych win.

Przetwarzanie i fermentacja

Winogrona białe wyciska się od razu, ciemne zaś najpierw maceruje. Proces ten polega na powolnej fermentacji wewnątrz owoców i może trwać od kilku do kilku tygodni. Owoce od czasu do czasu należy przemieszać. Zmacerowana miazgę wyciska się, a uzyskany sok – jeśli to konieczne, zaprawia cukrem. Od tego momentu rozpoczyna się główna fermentacja przebiegająca w szklanych gąsiorach. Po zakończeniu burzliwej fermentacji w następnych miesiącach wino trzykrotnie trzeba odciągać i kontrolować, przy okazji usuwając osad z drożdży. Jeśli winogrona były zbierane we wrześniu, to na nowy rok można powoli próbować wino. Jednak najlepiej poczekać do następnej jesieni.