Formalności prawne przy budowie domu
Budowanie domu pociąga za sobą konieczność dopełnienia wielu kwestii formalnych, na przykład uzyskania pozwolenia na budowę. Prawo budowlane dokładnie określa, jakie formalności powinna dopełnić osoba, która ma zamiar budować dom na swojej działce. Niestety, ale w ustawie tej jest bardzo wiele przepisów, wśród których nie łatwo jest się odnaleźć. Podkreślić należy, że złamanie pewnych przepisów prawnych wiąże się z koniecznością poniesienia kar i wielu innych nieprzyjemności, z przymusową rozbiórką domu włącznie.
Sama działka, którą kupujemy pod budowę domu, powinna być skontrolowana pod kątem prawnym. Osoba zamierzająca zbudować na niej dom, musi uzyskać dokumenty odnoszące się do użytkowania terenu. Należy zdobyć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w którym to zawarte są wytyczne do budowy domu i użytkowania działki. Takie dokumenty uzyskać można w Urzędzie Gminy lub w Urzędzie Miasta. Plan zagospodarowania przestrzennego obowiązujący na danym terenie określa, jakie jest przeznaczenie działki, czy można na niej rozpocząć wznoszenie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej czy też wielorodzinnej. Zdarza się, że działka przeznaczona jest docelowo pod budowę punktów handlowych lub usługowych, szkoły, szpitala, parku czy obiektów użyteczności publicznej. Klasyfikacja działki może też wskazywać, że jest to teren leśny lub rolny. Generalnie, należy poszukiwać działki z przewidzianym zagospodarowaniem pod budownictwo jednorodzinne. Plan ten może wyznaczać nam kryteria budowy domu. Niekiedy jego wygląd należy wpasować w ogólny wizerunek okolicznych domów, na przykład w planie znajduje się zapis o konieczności wykonania dachu z czerwonej dachówki.
Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego były uchwalane po 2003 roku i istnieją one dotychczas w niewielu gminach. W przypadku, gdy wybrana lub posiadana przez nas działka nie jest objęta takim dokumentem, należy wystąpić do Urzędu Gminy lub Urzędu Miasta z wnioskiem o wydanie decyzji dotyczącej warunków zabudowy. Urząd wyda takie warunki, ale wyłącznie wówczas, gdy działka znajduje się w tzw. dobrym sąsiedztwie, tj. w sposób bezpośredni sąsiaduje z działką zabudowaną. W ten sposób można zapewnić jej dostęp do drogi publicznej i możliwość uzyskania podłączenia wszystkich mediów. Mając tzw. dobre sąsiedztwo, istnieje większe prawdopodobieństwo otrzymania od Gminy czy Miasta pozytywnej decyzji o warunkach zabudowy na danej działce.
Przed rozpoczęciem starań o wydanie pozwolenia na budowę domu, trzeba sprawdzić, jaką klasyfikację gruntową ma nasza działka. Powinna być ona przeznaczona pod zabudowę. Jeśli jest to grunt rolny lub leśny, należy wystąpić do starostwa o zmianę przeznaczenia terenu.
Kwestie formalne związane z przygotowaniami do budowy domu są czasochłonne i wymagają cierpliwości, bowiem na przykład procedura sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, z wyznaczeniem przeznaczenia terenu działki, może łącznie trwać 2 lata.
Komentarze