Inwestycje budowlane i sposoby mobilizacji inwestorów
Wśród takich narzędzi można wyróżnić prawo do wydawania poleceń wykonawcy. Podczas podpisywania umowy inwestor może zastrzec sobie prawo do możliwości wydawania poleceń wykonawcy w celu przyśpieszenia prac, tak, aby inwestycje budowlane zostały wykonane w terminie. Takie rozwiązanie należy jednak szczegółowo przedyskutować, gdyż jest to znaczna ingerencja w prace wykonawcze, co nie zawsze może się spotkać z entuzjazmem wykonawcy.
Kolejnym narzędziem mobilizacji jest możliwość nałożenia kary. Mimo, iż aktualne przepisy nie przewidują takiej możliwości, istnieje jednak możliwość umownego zastrzeżenia takich kar, co jednak nie jest zbyt chętnie akceptowane przez wykonawców. Z tego powodu taka praktyka nie jest dość często stosowana, aczkolwiek istnieje tak możliwość.
Kiedy inwestycje planowane zupełnie odbiegają jakością lub sposobem wykonania od tych rzeczywistych, inwestor może odstąpić od umowy przede terminem wykonania. W takich przypadkach najpierw jednak należy zlecić wykonawcy naprawdę powstałych szkód i wyznaczyć na to odpowiedni termin. Dopiero, kiedy dany termin minie, a prace nie zostały poprawione, inwestor ma prawo zerwać umowę lub powierzyć wykonanie innej firmie.
Wszystkie te narzędzia, mimo iż z oczywistych względów, niechętnie akceptowane przez wykonawców, dla inwestorów czasem bywają jednak ostatnią deską ratunku w przypadku ekipy, która okazuje się być amatorska. Zapobiegają one przed występowania swoistej samowolki i zmuszają wykonawców do dokładnej i solidnej pracy, a o to właśnie chodzi, aby nowopowstałe obiekty służy przez wiele lat.
Komentarze