Jak kupić fototapetę?
Fototapety są obecnie jednym z największych hitów w dekoracji wnętrz. Wszystko przez to, że mogą być w pełni personalizowane i dopasowane do konkretnych wymiarów danego pomieszczenia. Kuchnia, sypialnia, łazienka – każdej przestrzeni możemy nadać taki charakter, jaki nam odpowiada. Też zastanawiasz się na kupnem fototapety, ale nie do końca wiesz od czego zacząć? Przeprowadzimy Cię przez ten proces krok po kroku.
Wybierz materiał
Materiał musi być dopasowany do pomieszczenia, w którym będzie naklejona fototapeta (łazienka, kuchnia, sypialnia), do miejsca (np. obok zlewu) oraz do ścian jakie masz w mieszkaniu (niektóre rodzaje fototapet wymagają nienagannie gładkiej powierzchni, inne sprawdzą się również na nierównych tynkach w kamienicy).
Jakie materiały masz do wyboru?
Winyl – trwała fototapeta na podłożu flizelinowym – pozwala ścianom oddychać, nie zatrzymuje wilgoci, ociepla i wygłusza wnętrze. Najlepiej sprawdza się na gładkich ścianach. Można ją czyścić suchą ściereczką.
Winyl Premium (dostępna w pixers.pl) – fototapeta winylowa, dodatkowo wzmocniona laminatem, który podnosi odporność na wilgoć, zabrudzenia i zadrapania, dzięki czemu można ją spokojnie montować w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka. Do czyszczeni najlepiej używać mokrej ściereczki.
Materiał samoprzylepny – dostępne u niektórych producentów, fototapety samoprzylepne, które można wielokrotnie odklejać i przyklejać w innym miejscu. Nie zostawiają na ścianach żadnych śladów i są bardzo łatwe w montażu. Można ją czyścić, ale należy to robić delikatnie, najlepiej używając ściereczki z mikrofibry.
Zmierz powierzchnię pod fototapetę
Zamawiając fototapetę, zostaniesz poproszony o wprowadzenie dokładnych wymiarów powierzchni, na której chcesz przykleić dekorację. Jeżeli jej szerokość nie będzie przekraczać 150 cm, najczęściej dostaniesz ją w jednym kawałku, dzięki czemu montaż będzie jeszcze prostszy. Jeżeli jednak potrzebujesz większej fototapety – żaden problem. Otrzymasz dwie lub trzy równe części, które należy przyklejać na styk i nie widać w ogóle łączenia. To jedna z zalet, jakie mają fototapety na wymiar.
Wybierz układ
Fototapeta nie musi składać się wyłącznie z jednego zdjęcia czy grafiki. Równie dobrze może to być kolaż. Dlatego, najczęściej, w kolejnym kroku w procesie zamawiania fototapety, musisz zdecydować jaka kompozycja Cię interesuje – tak jak na poniższym przykładzie.
Wybierz wzór
Czas na najważniejszy krok, czyli ostateczną decyzję co będzie przedstawiać fototapeta w Twoim mieszkaniu. Obecnie większość dostawców daje możliwość wyboru spośród milionów wzorów różnych zdjęć i abstrakcyjnych grafik. Możemy określić najpierw czy interesuje nas motyw związany z kinem, telewizją, sztuką, architekturą, czy naturą. Dzięki zawężeniu do danej kategorii nie musimy przeklikiwać się przez setki stron z propozycjami, a jedynie przeglądać te, które najbardziej odpowiadają naszym preferencjom. To bardzo wygodne rozwiązanie, bo od razu mamy pewność, że dany wzór będzie idealnie wyglądał w wybranych przez nas wymiarach.
Alternatywą jest stworzenie fototapety na bazie własnych zdjęć. Większość sprzedawców daje już taką możliwość. Wgrywamy wybrane zdjęcie z dysku komputera lub nawet bezpośrednio z naszych profili na portalach społecznościowych, tj. Facebook czy Instagram. Musimy wtedy pamiętać o tym, by zdjęcia miały dobrą rozdzielczość. Muszą być odpowiednio duże, by po nadrukowaniu wyglądały idealnie.
Ale niemal zawsze, zamawiając fototapetę zobaczysz informację, jaka jest pożądana rozdzielczość, a jeśli Twoje zdjęcie nie będzie spełniać tych warunków, możliwość zamówienia fototapety będzie zablokowana. Nie musisz się więc martwić, że wgrasz zdjęcie niewystarczającej jakości i Twoja fototapeta nie będzie się zupełnie nadawać do montażu, nawet w piwnicy.
Nałóż filtr
Najczęściej gotowe projekty oraz nasze prywatne zdjęcia są w pełnym kolorze, ale feeria barw nie zawsze będzie dobrze wyglądać we wnętrzu, szczególnie jeśli samo w sobie jest już dość kolorowe. Na szczęście możemy swobodnie nadać projektowi zupełnie inny klimat (np. nieco go uspokoić) nakładając na niego odpowiedni filtr. Jeżeli chcemy, żeby fototapeta stanowiła jedynie subtelne uzupełnienie przestrzeni, warto wybrać opcję czarno-białe lub vintage. Warto sprawdzić jak dany wzór wygląda w każdej z czterech odsłon i dopiero wówczas wybrać tę, która wydaje nam się najodpowiedniejsza.
Niektórzy producenci dopiero w ostatnim kroku proszą o wybór materiału, dlatego jeśli jeszcze nie widziałeś takiego komunikatu – nie martw się. Zapewne zobaczysz go na samym końcu – przed potwierdzeniem złożenia zamówienia.
Podsumowanie powinno zawierać wszystkie informacje o Twojej fototapecie: wymiary, rodzaj materiału, układ (jedno zdjęcie/kolaż), nałożone efekty (np. vintage) oraz jej cenę końcową. Kolejny krok to już najczęściej wybór formy dostawy oraz informacja o tym, jak długo będzie trzeba poczekać na przesyłkę. Najczęściej jest to około 5 dni roboczych. Klikasz „zamawiam” i gotowe 🙂 Wymarzona fototapeta na zamówienie już niebawem będzie zdobić wnętrze Twojego mieszkania.
Komentarze