Jak wybrać najlepszą lodówkę?
Lodówka to sprzęt, który służyć nam będzie przez wiele lat. Warto więc wybrać taki model, który będzie nie tylko dopasowany do mebli w kuchni, ale też trybu życia całej rodziny.
Parametry, jakie powinno się brać pod uwagę wybierając lodówkę to nie tylko cena. Ważna jest jej wielkość, przydatne funkcje oraz przede wszystkim oszczędność energii.
Wielkość lodówki – jeśli nie wiesz, jaki rozmiar będzie dla ciebie odpowiedni, policz, ile osób będzie z niej korzystało. Dla jednej osoby wystarczy model o pojemności ok. 120l, na każdą kolejną osobę przypada dodatkowe 30l. Oczywiście jej rozmiary zależą też od trybu życia, jaki prowadzisz. Jeśli gotujesz w domu i kupujesz duże ilości świeżych produktów, lodówka musi mieć miejsce, żeby je pomieścić. Jeśli jadasz poza domem, a w lodówce trzymasz tylko mleko do kawy, wystarczy ci mała, zgrabna lodóweczka, np. podblatowa.
Zamrażalnik – do wyboru masz mały zamrażalnik u góry lub duży, kilkupoziomowy na dole lodówki. Wybór zależy oczywiście od tego, ile zapasów chcesz w nim przechowywać. Czy zawsze kupujesz świeże mięso, warzywa i owoce, które zużywasz od razu. Czy też decydujesz się na ich przechowywanie przez kilka miesięcy, by mieć je zawsze pod ręką.
Wygląd – to rzecz gustu i tego, jak chcemy urządzić kuchnię. Możemy wybrać lodówkę wolno stojącą lub tę do zabudowy. Ta ostatnia będzie wyglądała jak jeszcze jedna szafka.
Dodatkowe funkcje – nowością są lodówki no-frost, których nie trzeba rozmrażać. Bardzo ułatwiają pracę pani domu. Można też kupić lodówkę z automatycznym odszranianiem. A jeśli często wyjeżdżasz lub rzadko korzystasz z zamrażalnika, przyda ci się sprzęt z dwoma agregatami – jednym do lodówki, drugim do zamrażalki. Powłoka Silver nano wewnątrz chłodziarki działa zabójczo na bakterie, dzięki czemu przedłuża się przechowywanie produktów.
Oszczędzanie energii – lodówka pracuje non stop, dlatego ważne jest aby wybrać taką, która zużywa najmniej prądu. Najbardziej ekonomiczne są te z klasą efektywności energetycznej ozn. literką A (zużywają średnio 1kWh energii na dobę) i A+ (poniżej 1kWh).
Komentarze