You are here:  / Porady / JAK WYBRAĆ STÓŁ DO MIESZKANIA – 10 porad

JAK WYBRAĆ STÓŁ DO MIESZKANIA – 10 porad

Kto z nas nie marzył o jadalni?

Czy jest ktoś komu stół w mieszkaniu jest niepotrzebny?

Dla mnie jest ważnym meblem w domu, miejscem spotkań, wspólnych posiłków, czasem miejscem do pracy. To centralny punkt, przy którym na co dzień spędzamy dużo czasu. Powinien być funkcjonalny i dość duży. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Zwykle z powodu braku miejsca lub nieodpowiedniego zagospodarowania przestrzenią.

Po roku mieszkania bez stołu stwierdziłam, że jest konieczny i nie wyobrażam sobie życia bez niego. Nawet jeśli nie ma zbyt wiele miejsca, warto wygospodarować choć odrobinę na mały stolik, przy którym będzie można zjeść wygodnie obiad. Nie mamy osobnego pomieszczenia na jadalnię, ale salon jest podłużny i udało się nam podzielić go na część jadalnianą i wypoczynkową.

Po poszukiwaniach stołu, które nie były łatwe, doszłam do kilku wniosków i dlatego chcę je Wam przedstawić w formie porad. Jak wybrać stół, na co zwrócić uwagę dowiecie się z poniższych punktów, które polecam przeczytać przed wybraniem się do sklepu. Zaczynamy…

 

1. Zdecyduj gdzie będzie ustawiony stół.

Już na etapie budowy warto zastanowić się, gdzie będzie się znajdował. Często na rzucie mieszkania czy domu jest zaproponowane miejsce. Warto się tym zainteresować choćby ze względu na zaplanowanie oświetlenia nad stołem. Najlepiej by stał swobodnie, aby można było podejść do niego z każdej strony, a także, by swobodnie od niego wstać. Powinien stać tak, by od stołu do ściany było 80 – 100 cm, minimum 60. Jeśli nie możliwe jest takie ustawienie, możesz jeden bok zaplanować przystawiony do ściany czy wyspy kuchennej.

2. Na jaką ilość osób potrzebujesz stołu do użytku codziennego, a jaką od święta?

Jeśli na co dzień potrzebujesz stołu dla 2 osób, nie kupuj stołu o długości 3 metrów, chyba że masz oddzielne pomieszczenie na stół jadalniany, a w kuchni miejsce na mniejszy, przy którym usiądziecie do śniadania, obiadu czy kolacji na co dzień.

 

3. Z możliwością rozłożenia czy bez?

Sprawdź, ile masz miejsca w mieszkaniu, by po rozłożeniu stołu goście mogli nadal w miarę swobodnie się poruszać (minimum 60 cm do ściany), oczywiście na przyjęcie można go przestawiać, przenosić. Rozkładany stół daje więcej możliwości. Na co dzień może służyć jako mniejszy, poręczny, szczególnie jeśli do użytku codziennego będzie służył tylko dwóm, trzem osobom, a na różne okazje można go rozłożyć i cieszyć się większą ilością miejsca dla naszych gości. Jest to dobre rozwiązanie nie tylko do małych mieszkań.

Jeśli rozkładany, to warto sprawdzić, w jaki sposób i czy po rozłożeniu jest stabilny, a części blatu do siebie dobrze przylegają. Dobry stół jest w stanie rozłożyć jedna osoba. Warto też sprawdzić, czy jest gdzie schować dodatkowe części blatu, w małych mieszkaniach (jeśli w stole nie będzie miejsca) na dodatkowe części musimy zaplanować miejsce, gdzie będą na co dzień schowane.

4. Prostokątny, kwadratowy, okrągły czy owalny, a może jeszcze inny kształt?

Stoły owalne i okrągłe wydają się bardziej funkcjonalne ze względu na brak rogów, o które można się uderzyć czy zahaczyć. Mają jednak jedną wadę, a mianowicie nie można przystawić ich do ściany. Na mniejszym metrażu lepiej sprawdzi się stół owalny i okrągły, przy którym łatwiej poruszać się wokół.

5. Zwróć uwagę czy jego brzegi, są lekko zaokrąglone czy ostre?

Zaokrąglone lub całkiem okrągłe są bezpieczniejsze. O te ostre można się zahaczyć czy uderzyć nawet siedząc przy nim. Jeśli mamy małe dzieci lub często nas odwiedzają, tym bardziej powinniśmy na to zwrócić uwagę.

6. Z jakiego materiału chcesz mieć wykonany stół?

Drewno, metal, szkło, tworzywa sztuczne, kamień? Decyzja zależy od gustu. Z pewnością ponadczasowe to te drewniane.

7. Z “sieciówki”, na zamówienie, czy z odzysku?

Stół można kupić w sieciówce, wtedy możemy spodziewać się, że wiele osób będzie miało taki sam.

Można zamówić także w prywatnych zakładach rzemieślniczych. Co ważne, w tym przypadku mamy możliwość uczestniczenia w etapie projektowania. Cena takiego stołu będzie jednak dość duża.

Można również wybrać stół z odzysku i taką perełkę samodzielnie lub przy pomocy fachowca odnowić. Wstawienie odnowionego stołu do mieszkania nada wyjątkowego charakteru. Takie perełki dodają uroku, a właściciel z pewnością nie znudzi się szybko swoim znaleziskiem, a jeśli nawet się znudzi z łatwością może zmienić kolor, blat czy nogi stołu.

8. Zdobienia czy prostota?

Jaki styl będzie pasował do mieszkania? Ta Twoja decyzja. Czasem warto przełamać nowoczesność toczonymi nogami i dodać wnętrzu ciekawy, wyróżniający się mebel.

9. Pamiętaj najpierw stół, potem krzesła. 

Po pierwsze stoły mogą mieć różną wysokość między 74-76cm., (zdarzają się niższe). Okazuje się, że krzesła również mają różna wysokość. Jeśli jest taka możliwość najlepiej przystawić je do stołu.

Powinny być dobrane do stołu. Modne jest obecnie mieszanie różnych krzeseł, ale pamiętajmy w mieszaniu również jest logika, nawiązują stylem, kolorem, lub rodzajem tworzywa.

10. Przetestuj stół w sklepie.

Sposób rozkładania, dodatkowe blaty, możliwość ich schowania, stabilność po rozłożeniu, wysokość stołu.

Bardzo ważne by zwróć uwagę na sposób rozkładania stołu, stabilność po rozłożeniu (zdarzyło się nam oglądać stół, który po rozłożeniu był bardzo niestabilny, mieliśmy już go zamawiać, ale po sprawdzeniu okazało się, że dostawki łatwo można było “urwać” opierając się na nich). Sprawdź wysokość stołu (standardowo maja od 74 do 76 cm).

Ekstra rada:

Po zakupie i dostarczeniu do domu sprawdź czy przywieziono Ci stół o rozmiarze jaki rzeczywiście zamawiałeś.

Jeśli coś się nie zgadza z zamówieniem poinformuj o tym od razu sklep. Warto napisać pisemną reklamację, (choć w dobrych sklepach nie powinno być problemu to lepiej zabezpieczyć się pismem). Znajomym przyszedł stół, który był krótszy po rozłożeniu. Zgłosili to do producenta, który wykonał nowy stół, a podczas oczekiwania użytkowali ten pierwszy.


Stół to nie mebel do szybkiej wymiany, zazwyczaj jest dość drogi i warto dokładnie przeanalizować jaki jest nam potrzebny i jaki będzie najbardziej funkcjonalny. W zależności czy zależy nam na niskiej cenie, funkcjonalności czy rodzaju tworzywa, a może lubimy ręczną robotę możemy wybierać do woli, najczęściej bardziej niż finanse ogranicza nas przestrzeń.

Mam nadzieję, że udało mi się Wam podpowiedzieć jak wybrać stół do Waszego mieszkania.

Zapraszam również do zajrzenia na listę dodatków i mebli, których brakuje nam w mieszkaniu, a które chcemy kupić w najbliższym czasie zaraz po zakupie krzeseł i stołu klik.

Czy dopisał byś jakiś punkt? Czy masz inne doświadczenia?

Czy przydadzą Ci się te rady przy kupnie nowego stołu?