You are here:  / Ogrzewanie / Jak zamontować piec wolnostojący?

Jak zamontować piec wolnostojący?

Piec kominkowy, zwany popularnie „kozą” jest nie tylko źródłem ciepła, które stanowi alternatywę dla tradycyjnego kominka, ale to także ciekawy element wystroju domu lub mieszkania. Poniżej kilka wskazówek, o których warto pamiętać, jeżeli chcemy ogrzewać nim pokój, domek letniskowy czy inne pomieszczenie.

Warunkiem koniecznym instalacji tego typu pieca jest możliwość podłączenia do osobnego kanału kominowego. Jeżeli warunek ten jest spełniony możemy zaopatrzyć się w taki piec i nie musimy martwić się o wzmacnianie stropu, ponieważ taki wymóg nie jest konieczny.

Bezpieczne odległości

Ponieważ podczas palenia elementy zewnętrzne pieca są gorące, a ich ciepło ogrzewa powietrze, trzeba pamiętać, że należy odpowiednio przemyśleć jego usytuowanie. Piec nie powinien znajdować się bliżej niż 1 m od materiałów, które mogłyby ulec zniekształceniu, jak meble, panele, itp. Dodatkowo nie powinien również stać bliżej niż 0,3 m od elementów konstrukcji budynku, które dobrze, jeżeli są zabezpieczone przed zapaleniem odpowiednimi materiałami. Minimalna odległość elementów nieodpornych na wysoką temperaturę od przedniej szyby to 1,5 m.

Podłoga

Podłoże, na którym zostanie ustawiony piec musi być wykonane z materiałów niepalnych, jak płytki ceramiczne, blacha, podkład szklany, itp. Trzeba też pamiętać, aby z przodu pieca znajdowała się strefa bezpieczeństwa nie mniejsza niż promień otwieranych drzwiczek.

Przewód kominowy

Przed podłączeniem pieca należy sprawdzić wymiary przewodu kominowego i uzyskać opinię kominiarza dotyczącą możliwości do jego podłączenia.

Optymalna długość przewodu kominowego wynosi 4,5-5 m licząc od dna paleniska. W przypadku mniejszych długości należy stosować specjalne nasady kominowe, które wspomagają ciąg. Średnica komina nie może być mniejsza niż średnica wylotu spalin pieca i powinna mieć taki sami wymiar na całej długości.

Trzeba również pamiętać, że kanał kominowy powinien być czyszczony przez kominiarza cztery razy w roku!

Montaż

Wymogiem jest, aby wylot do przewodu kominowego był wykonany ze stalowej rury przeznaczonej do odprowadzania spalin. Rura nie może też wystawać do wnętrza kanału kominowego. Najlepiej, jeżeli wlot do komina zabezpieczymy wkładką i rozetą. Bardzo ważna w montażu jest spójność i dokładność połączeń. W przeciwnym razie dym może przedostawać się do wnętrza pomieszczenia, co jest bardzo niebezpieczna dla życia i zdrowia.

Jeżeli powyższe warunki zostaną spełnione palenie w „kozie” będzie bezpieczne i nie powinno przynieść nieprzyjemnych niespodzianek. A o tym, czym najlepiej palić, przeczytacie tutaj.