Jakie okna dobrać do poszczególnych pomieszczeń w domu
Dobre doświetlenie wnętrza domu ma niebagatelne znaczenie dla zapewnienie mieszkańcom odpowiedniego poziomu życia. Aby tego dokonać, należy dobrać wielkość i proporcje okien do poszczególnych pomieszczeń. Niezalecane jest montowanie zbyt dużych okien w domu jednorodzinnym, ponieważ przez to można wygenerować znaczne straty ciepła. Skutkiem tego będą zwiększone opłaty za energię elektryczną, przeznaczaną na ogrzewanie domu.
Przeznaczenie pomieszczeń
Wiadomo jest, że w jednych pokojach w domu spędzamy więcej czasu, a w innych mniej. Z tego względu pomieszczenia domowe można podzielić na takie, które są:
- Przeznaczone na stały pobyt domowników – przebywają oni w nich co najmniej 2 godziny w ciągu dnia. Zalicza się do nich salon, sypialnię i kuchnię, czy też gabinet.
- Nieprzeznaczone na pobyt ludzi – domownicy przebywają w nich nie dłużej niż 2 godziny, chodzi tu o takie pomieszczenia jak garaż, kotłownia czy garderoba i spiżarnia.
W pierwszym typie pomieszczeń naturalnie należy zamontować dużej powierzchni okna. Minimalna powierzchnia przeszkleń w takich pomieszczeniach w stosunku do powierzchni podłogi powinna wynosić 1:8. W innych pomieszczeniach, wystarczający będzie stosunek 1:12.
W niektórych przypadkach w pomieszczeniach, w których co prawda przez dłuższy czas przebywają ludzie, dopuszczalne jest zastosowanie wyłącznie sztucznego oświetlenia. Tak jest np. w łazience, w której po prostu nie ma okien.
W takich pomieszczeniach jak kotłownia czy garaż, można zamontować niewielkie okna, pozwalające na oszczędność energii świetlnej. Z kolei w większości pomieszczeń mieszkalnych konieczne będą okna, dzięki którym zyskamy dostęp do światła dziennego.
Przepisy prawa
Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że w przepisach prawa budowlanego znajdują się wymogi dotyczące minimalnej powierzchni okien w stosunku do powierzchni pomieszczenia. W pokoju liczącym sobie na przykład 10 metrów kwadratowych, okno musi mieć wymiar co najmniej 1,5 metra na 0,85 metra. Oczywiście, montując takie okno musimy wiedzieć, że pomieszczenie to raczej pozostanie dosyć ciepłe.
Straty cieplne
Stosując duże okna we wszystkich pomieszczeniach w domu, zwiększa się wydatnie straty ciepła. Rosną tym samym koszty eksploatacji systemu grzewczego. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że izolacyjność termiczna nawet najlepszego okna zawsze będzie nawet 4-krotnie gorsza, niż przeciętnej ściany. Latem z kolei, kiedy słońce mocno operuje, w pokojach o tak dużych powierzchniach przeszkleń jest bardzo gorąco.
Okna powinny odpowiadać mniej więcej proporcji od 1:5 do 1:4 w stosunku do powierzchni podłogi.
Komentarze