Jakie przygotowania poczynić do sezonu grzewczego?
Koniec jesieni to taki moment, gdy coraz bardziej da się odczuć nieuchronnie zbliżającą się zimę. W tym okresie temperatury za oknem są coraz niższe, nie mówiąc już o tych w naszych domach. Tylko patrzeć, jak trzeba będzie rozpocząć sezon grzewczy. Jak się na ten okres przygotować?
Jesienne porządki
To bardzo ważne, by do tego tematu podejść poważnie, gdyż od tego zależy nasz późniejszy spokój i komfort. Zajmując się tą kwestią odpowiednio wcześnie, oddalimy od siebie wizję ewentualnych awarii czy problemów w samym środku sezonu grzewczego. Po pierwsze, jesienne porządki. To może brzmieć dość dziwnie, jednak dokładne wyczyszczenie grzejników to sprawa bardzo ważna.
W ten sposób zaraz po ich uruchomieniu nie będzie cierpiał nasz układ oddechowy, gdy w górę wzniesie się duża ilość zalegającego na kaloryferach kurzu. Te drobinki będą unosiły się w powietrzu jeszcze przez kilka dni. Wygodna w użytku jest specjalna szczotka z długą rączką, dzięki, której dotrzemy do wszystkich zakamarków. Co więcej, można grzejnik wyczyścić na mokro, przy użyciu szmatki i wody z łagodnym detergentem.
Sprawdźmy, czy konieczne jest odpowietrzanie
Zanim całkiem zainicjujemy sezon grzewczy, warto zrobić próbę. Najlepiej włączyć ogrzewanie i sprawdzić jak pracują i nagrzewają się grzejniki. Jeśli słyszymy niepokojące dźwięki albo kaloryfer nierówno się nagrzewa, to znak, że trzeba go odpowietrzyć. Nowe grzejniki, które są obecnie używane, posiadają dość prosty mechanizm, dlatego odpowietrzyć możemy je sami. Wystarczy powoli odkręcić śrubokrętem lub specjalnym kluczem zawór, jaki znajduje się w górnej części grzejnika, a nadmiar powietrza wydostanie się na zewnątrz. Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz tu!
Ciśnienie wody w instalacji
Osoby, które samodzielnie obsługują całą instalację grzewczą, powinny ją dobrze sprawdzić. Ważną rzeczą jest ilość wody. W tym celu musimy sprawdzić ciśnienie. Każde urządzenie grzewcze ma informacje na temat odpowiednich parametrów. W przypadku małych spadków ciśnienia musimy po prostu uzupełnić niedobory wody.
Jednak większe różnice niż zwykle oznaczać mogą nieszczelną instalację, a to już jest usterka, jaką musi się zająć fachowiec. Warto sprawdzić te rzeczy wcześniej, by cały sezon grzewczy przebiegł spokojnie i bez awarii, którym często można zapobiec, jeśli tylko będziemy sprawdzać systematycznie stan urządzeń.
Komentarze