Kamień jako część ogrodu
Kamień widujemy w naszych ogrodach najczęściej jako materiał do wykonywania dróg i dróżek. Możemy nim brukować czy lamować. Wybór zależy od tego, jaką drogę chcemy stworzyć.
Najczęściej uczęszczaną dróżkę najlepiej wysadzić kamieniem z grubo strukturowaną powierzchnią (granit, gnejs, wapień, piaskowiec), przy czym granit jest najtrwalszy. Można je różnie układać, dobrze z nich ścieka woda i są mrozoodporne. Jeśli wolisz kostki granitowe, możesz je spokojnie łączyć na przykład z cegłą.
Co do czego pasuje
Do trawnika pasują odcienie piaskowo żółte lub ochrowe. Warto pamiętać, że główna droga prowadząca do domu powinna być szersza(120-150 cm), bezpośrednia i prosta, z wykończonymi obrzeżami. Jeśli masz zamiar po niej jeździć samochodem, rozsądnie będzie wybrać większe kamienie i ułożyć je w betonowej ramie. Węższe dróżki (60-75 cm, między grzędami 40 cm) prowadzące po ogrodzie mogą być kręte, pełniąc tym samym rolę jednocześnie praktyczną i dekoracyjną. Mogą być również brukowane większymi kamieniami, które niekoniecznie muszą do siebie przylegać – ważne, aby znajdowały się w odległości naturalnego kroku (ok. 70 cm). Ze względu na trudne warunki, jakim poddane będą kamienie, należy wybrać te najtrwalsze i najbardziej wytrzymałe, z twardą powierzchnią (dla bezpieczeństwa).
Powierzchnie utwardzone
Twarde powierzchnie są niezbędne w najbardziej uczęszczanych miejscach w ogrodzie, na przykład wokół basenu, tarasów, przy ogniskach i kominkach, po prostu wszędzie tam, gdzie używane będą meble ogrodowe. Wybrany materiał powinien być zgodny ze stylem i charakterem ogrodu, wzbogacając jednocześnie styl i architekturę całego domu. Czym trwalszą powierzchnię potrzebujemy, tym solidniejsza powinna być podstawa, a najlepiej betonowa.
Skalniaki
Na skalniak wybieramy kamienie płaskie (wapień, opoka, łupek lub andezyt), ale również takie, które by wystawały z jednolitej powierzchni skalniaka i zdobiły go. Jeśli kamienie będą jednego rodzaju, skalniak będzie wyglądał na zwarty i naturalny, ale możliwe, że będzie dość nudny. Pod tymi względami opłaca się eksperymentować. Ważne jest jednak, by pojedyncze kamienie pasowały do siebie, dlatego warto przemyśleć ich dobór. Wybierzmy starannie stronę, którą kamień będzie zwrócony na zewnątrz (najlepiej, aby była ona bardziej dekoracyjna, z ciekawym rysunkiem i strukturą powierzchni) i to, jak głęboko będzie się on znajdował w ziemi. W innym wypadku jego piękno może być niewidoczne, a cała konstrukcja może dodatkowo wyglądać nienaturalnie.
Głazy ozdobne
Pojedyncze głazy pasują do każdego ogrodu (pod warunkiem, że nie jest zbyt mały), wyglądają wspaniale w sąsiedztwie dekoracyjnych traw i iglaków. Głaz wygląda najlepiej, gdy znajdują się wokół niego niższe rośliny. Według fachowców wielkie kamienie należy umieszczać w ogrodzie w stosunku 5:3:1. W praktyce oznacza to, że wysokość kamienia powinna być równa piątej części powierzchni, którą dysponujemy, szerokość głazu ma zabierać co najwyżej 1/3 tego terenu, a jedynka oznacza ilość znajdujących się na nim kamieni. Takimi samymi zasadami należy się kierować również wtedy, gdy tworzymy większe skupiska głazów.
Jeziorka, potoki, fontanny
Trudno wyobrazić sobie wodę w ogrodzie bez kamieni; kamień i woda po prostu pasują do siebie. W tym wypadku również używa się wszystkich typów kamieni w różnych wielkościach: otoczaki, kamienie płaskie i wielkie. Jeziorko może przechodzić w potok lub skalniak (albo w oba na raz). W większości jest to już projekt bardziej skomplikowany, z którym najlepiej zwrócić się do fachowca. Tematyce tej poświęcony jest jeden z kolejnych artykułów. Jeśli nie masz w ogrodzie wody i obawiasz się budowy prawdziwej instalacji wodnej, szansą może być dla Ciebie suche jeziorko w stylu japońskim. Do jego stworzenia wystarczy biały, drobny piasek, dekoracyjnie ułożony w formie spokojnych fal. Góry i wodospady zastąpione będą znów przez starannie dobrane i zaaranżowane kamienie.
Komentarze