Ogrody japońskie – projektowanie i zakładanie ogrodów japońskich
Zakładanie ogrodów japońskich przy posesjach i firmach staje się ostatnimi czasy coraz bardziej popularne. Właściciele tak zagospodarowanych ogrodów szukają zwykle oryginalnych rozwiązań, realizują niebanalne pomysły…
Ogrody japońskie w polskich warunkach to często również stylizacje, które dostosowane są do architektury współczesnych budynków, potrzeb właścicieli czy możliwości terenu zastanego i nie trzymają się sztywno reguł tej sztuki projektowej. Pomimo to, nawiązując swoim charakterem do ogrodów japońskich, zachowując ich elegancję i piękno kompozycji przy uwzględnieniu głównych zasad tej sztuki projektowej, stanowią jednak doskonałe potwierdzenie smaku właścicieli. Japońskie ogrody to niepowtarzalne kompozycje odwzorowujące w sposób symboliczny przyrodę. Opierając się na obowiązujących w Kraju Kwitnącej Wiśni zasadach sztuki ogrodowej, w których liczy się głównie rzeźba i dramatyzm kompozycji, można – przy użyciu nielicznych elementów i na stosunkowo niewielkiej przestrzeni – tworzyć oryginalne mini pejzaże.
Ogród japoński ma naśladować przyrodę, nie starając się jej podbić ani zniszczyć. Należy go tak pielęgnować, aby jak najstaranniej ukryć działania człowieka. Ideałem dla japońskich ogrodników jest odpoczynek wśród dzikiej przyrody. Powinien stwarzać wrażenie jakby istniał już od wielu lat, a jego twórcą nie był człowiek, lecz sama natura. Ma być on elegancki, ale i spontaniczny. Ogrody w stylu japońskim stają się coraz bardziej popularne. Ogród japoński to nic innego jak miniatura krajobrazu, która ma stanowić wyobrażenie dużej przestrzeni. Ze względu na swoją miniaturę stanowią one doskonałe miejsce do odpoczynku i pozwalają na kontemplację. Kompozycja ogrodu japońskiego nawiązuje do tradycji ukazując tajemniczość, prostotę, nieregularność, minimalizację, nietrwałość i niedoskonałość. Ogród japoński ma swoje cechy charakterystyczne, które go wyróżniają jak: woda, kamień i ciekawe kompozycje roślinne.
Najważniejszym elementem w klasycznym ogrodzie japońskim jest woda, wnosi ona do ogrodu życie i ruch. Czasem wodę zastępuję nieregularna plama jasnego żwiru czy też piasku. Kolejnym elementem jest kamień, który imituje ląd symbolizując niezmienność i trwałość przyrody. Kamienie powinny mieć jednolite fakturę, kolor, a także formę. Charakterystyczne dla tego stylu są również kamienne latarnie i ścieżki ułożone z płaskich kamieni. Ścieżki są wijące i nie krzyżują się ze sobą. Podstawowym kolorem ogrodu japońskiego jest zieleń, a kwiaty mają za zadanie jedynie delikatnie urozmaicać całość kompozycji. Wśród roślin ogrodu japońskiego najczęściej można spotkać: magnolie, azalie japońskie, wiśnie, peonie, klon palmowe. Obok zieleni występują odcienie brązów i szarości symbolizując ziemię i przybliżając jej naturalne piękno człowiekowi.
Istnieje kilka rodzajów ogrodów japońskich, ale wszystkie cechuje harmonia, prostota, asymetria i elegancja. Dwa podstawowe style ogrodów to TSUKIYAMA z małymi pagórkami, kamieniami symbolizującymi góry, stawami naśladującymi morza i jeziora oraz KARESANSUI – styl suchego ogrodu ze żwirem przedstawiającym wodę, głazami wyobrażającymi wyspy i grabionym piaskiem imitującym uderzające w nie fale.
O ile stworzenie i wypielęgnowanie mało skomplikowanego, klasycznego ogrodu przydomowego dla doświadczonego ogrodnika czy pasjonata sztuki ogrodowej jest możliwe do zrealizowania, a tyle zaprojektowanie i poprowadzenie w odpowiedniej formie ogrodu japońskiego wymaga już fachowej wiedzy i doświadczenia. Kompozycja i wszelkie elementy takiego ogrodu powinny być zaplanowane z wyjątkową starannością. Przy zakładaniu ogrodu zdecydowanie potrzebna jest również pomoc i nadzór fachowca, co pozwoli uniknąć błędów i zagwarantuje poprawne wykonanie ogrodu.
Komentarze