Ogrody skalne i skalniaki
Ogrody skalne to najczęściej efekt pewnego rodzaju reminiscencji wakacyjnych. W naszym kraju, ze względu na niewielkie wymagania środowiskowe, cieszą się dużym zainteresowaniem. Na popularność ogrodów skalnych wpływa także ich niezaprzeczalna uroda, jakże bliska naszej estetyce.
Historia i idea ogrodów skalnych
Ogrody skalne pochodzą z Azji (w Chinach sztuka zakładania ogrodów skalnych znana była już ponad 1000 lat temu), w Europie pojawiły na początku XVII wieku. Mimo długiej tradycji ogrodów tego typu, ich główna idea pozostaje do dziś niezmieniona. Wyraża się ona w chęci możliwie najdoskonalszego odwzorowania górskiego środowiska w przydomowym ogródku. Jak sama nazwa wskazuje, w ogrodach skalnych centralną rolę odgrywa jakiś rodzaj skały czy kamienia oraz specyficzna roślinność górska.
Ogród skalny, a skalniak
Amatorzy tego typu ogrodów używają zamiennie pojęć ogród skalny i skalniak. Nie stanowi to jakiegoś poważnego błędu. Jednak warto zauważyć, że znawcy tematu widzą pewne różnice pomiędzy ogrodem skalnym a skalniakiem. Według nich skalniak w wąskim znaczeniu to miejsce przeznaczone do uprawy roślinności wysokogórskiej, natomiast w szerszym znaczeniu to pewnego rodzaju ogród kolekcjonerski, gdzie dobór gatunków ściśle odpowiada odwzorowywanemu miejscu lub upodobaniom kolekcjonera. W przypadku skalniaków najczęściej mamy do czynienia z ogrodami tematycznymi. Ogrody skalne zaś to wszelkiego rodzaju ogrody, w których przeważa roślinność górska. Dobór roślinności jest tutaj bardziej dowolny, choć oczywiście ograniczony do roślinności spotykanej w górach. Skalniaki to niewielkie formy, w przeciwieństwie do ogrodów skalnych, których obszar ogranicza właściwie tylko wielkość ogródka.
Miejsce i podłoże ogrodów skalnych
Estetyczny sukces ogrodu skalnego w głównej mierze zależy od wygospodarowania odpowiedniego miejsca oraz przygotowania podłoża, które musi sprostać specyficznym wymaganiom roślinności wysokogórskiej. Dla ogrodu skalnego optymalnym miejscem będzie niewielkie wzniesienie od południowej strony (najlepszy odpływ wody), dobrze oświetlone, osłonięte od wiatrów. W przypadku ogrodu skalnego na terenie płaskim konieczne będzie założenie drenażu. Na ogród skalny negatywnie będzie wpływało towarzystwo wysokich drzew, które będą skutecznie uniemożliwiać dopływ promieni słonecznych. Gleba pod ogród skalny wymaga specjalnego przygotowania. Ze względu na fakt, że większość roślin wysokogórskich wymaga gleby dobrze przepuszczalnej, konieczne jest dostosowanie zwykłej ziemi ogrodowej do tych specyficznych wymagań.
Roślinność ogrodów skalnych
Roślinność wysokogórska to cecha charakterystyczna tego typu ogrodów. Wartość estetyczną ogrodu skalnego możemy rozciągnąć na cały rok, dobierając rośliny tak, aby ich okresy kwitnienia przypadały na różne pory roku. Warto także pomyśleć o kolorystyce ogrodu. W tym celu należy zaplanować rozmieszczenie roślin, tak aby w okresie kwitnienia rosnące koło siebie rośliny, kontrastowały ciekawymi barwami. Do ogrodu skalnego świetnie będą się nadawały różnego rodzaju byliny, rośliny cebulowe, bulwiaste, zielne, a także karłowe i płożące się iglaki.
Kamień, skała – aktor główny ogrodu skalnego
Idealną byłaby sytuacja, gdyby na naszej działce znajdowała się już jakaś skarpa czy duży fragment skały. Jest to jednak bardzo rzadka sytuacja i w większości przypadków musimy ratować się samodzielnym zdobyciem jakiegoś kamienia. Organizując kamień do naszego ogrodu warto ograniczyć się do jednego lub dwóch gatunków. To podniesie walor naturalności naszego ogrodu. Kamień do ogrodu skalnego powinien być w miarę twardy, ponieważ miękkie skały skruszeją pod wpływem warunków atmosferycznych. Do najbardziej popularnych można zaliczyć: otoczaki, wapienie oraz łupki. Projektanci wskazują na to, że ukoronowaniem urody ogrodu skalnego jest umieszczenie w punkcie centralnym dużej skały (jej rozmiar i rodzaj oczywiście powinien być dostosowany do wielkości ogrodu i otoczenia), która nie tylko uwypukli urodę roślin, ale także stworzy im odrobinę naturalnego środowiska. Ten element ogrodu skalnego w głównej mierze nada mu tego górskiego klimatu, który tak fascynuje jego właścicieli.
Przy projektowaniu ogrodu skalnego nie powinna nas zwieść opinia, że są to jedne z łatwiejszych do zaprojektowania i zrealizowania ogrodów. Nic mylnego, doskonały ogród skalny, który w największym stopniu będzie przypominał klimat górski, wymaga ogromnej wiedzy projektanta oraz osób wcielających jego wizję. Jednakże odpowiednio zaprojektowany stanie się doskonałym miejscem popołudniowego odpoczynku. W połączeniu z niewielkim oczkiem wodnym, przydomowy ogród skalny będzie oazą chłodu i spokoju.
Jeśli planują Państwo założenie ogrodu skalnego, zachęcamy do skorzystania z usług Gordo Studio. Nasza firma charakteryzuje się solidnością i dokładnością przy jednoczesnym twórczym podejściu w fazie projektu. Tworzą ją specjaliści posiadający doświadczenie przy wykonywaniu różnego typu ogrodu. Nasza wiedza i wyobraźnia procentują długowiecznością ogrodów oraz zadowoleniem klientów.
Komentarze