Ogrody śródziemnomorskie
Styl śródziemnomorski w ogrodach nie musi być zarezerwowany dla krajów z basenu Morza Śródziemnego. Wbrew pozorem warunki klimatyczne nie są ograniczeniem przy ich zakładaniu.
Letnia świeżość
Ogród typu śródziemnomorskiego jest ponadto łatwy w utrzymaniu i odnajdzie się nawet na małej powierzchni, powiększając ją optycznie. Dzięki tym zaletom coraz częściej jego elementy można odnaleźć w Europie Północnej. Sprawdzi się on również w umiarkowanym klimacie Polski, gdzie skutecznie wprowadzi nastrój lata i ożywi pochmurną codzienność.
Styl charakteryzuje się radosną swobodą i elegancją zarazem. Bujna roślinność, przykładowo pnąca się na siatce winorośl, ma dawać efekt naturalności. W rzeczywistości formę ogrodu charakteryzuje szczególne wyrafinowanie, a naturalność stanowi sumę szeregu działań i przemyślanej aranżacji przestrzeni. Wszystko ma zapewniać komfort jego użytkownikom.
Śródziemnomorska zieleń
Jak w każdym ogrodzie, ważny jest dobór roślin. W tym wypadku powinno się zwrócić uwagę na te, które pozwolą na długo zachować wrażenie wiosenno-letniej świeżości. Do obsadzenia bardzo dobrze nadają się rozgałęziające się kolorowe krzewinki oraz cyprysy, charakterystyczne dla krajobrazu krajów śródziemnomorskich a co ważniejsze zachowujące zieleń przez cały rok. Podobne zalety posiada również krzew jałowca. W polskich warunkach odnajdzie się ponadto srebrzystoszary oliwnik, wytrzymały na niskie temperatury.
Z mniejszych roślin ładnie wyglądają np. kępy traw aweny wiecznie zielonej oraz kostrzewy sinej lub ametystowej. Wonną nutę nadadzą otoczeniu zioła takie jak: majeranek, oregano, szałwia, lawenda. Pod tym względem zresztą istnieje duże pole do popisu. Można posadzić również miętę i bazylię, które dodatkowo odstraszą owady. Niezbędne są zaś pnącza rozpięte na pergolach czy kratkach. Z kolei kwiatem, który jest szczególnie popularny w Polsce, a który z powodzeniem wzbogaci południowy charakter ogrodu, jest pelargonia. Ładnie wyglądać będzie też kwitnąca gardenia.
Bezwzględnym warunkiem przy zakładaniu ogrodu śródziemnomorskiego jest wybór dobrze nasłonecznionego miejsca. Światło jest tu jednym z ważniejszych – równorzędnym z tradycyjnymi – elementem urządzenia ogrodu. Pozwala ono na wykorzystanie kontrastu z cieniem, co podkreśla prostotę kształtów. Dobrze też by ogród był osłonięty od wiatru, ze względu na obecność delikatnych roślin.
Długoletni wygląd
Podłoże na alejkach powinno wyglądać na sfatygowane, sprawiać wrażenie spękanej ziemi. Efekt taki uzyskuje się poprzez użycie nieoszlifowanych kamieni, płyt z piaskowca czy terakoty w stylu rustykalnym. Nawierzchnię można też wykonać z użyciem kamienia rzecznego czy otoczaków – co ważne w ich naturalnej formie. Na obrzeżach ogrodu i grządkach sprawdzi się z kolei żwir. Postarzany bruk zalecany jest jako element wykończenia, detal zakrzywionych linii. Wszystkie te rozwiązania mają jedną praktyczną zaletę – poprzez zdolność odbijania światła, stanowią również źródło ciepła potrzebnego dla roślinności tego typu ogrodu. Ponadto dzięki np. dużym płytom w kolorze południowego piasku dobrze widoczna staje się zielona roślinność ogrodu.
Żywe kolory
Istotnym urozmaiceniem jest zastosowana kolorystyka – im większa tu różnorodność tym lepiej. Właściciel sam decyduje o jej wyborze, np. poprzez pomalowanie elementów użytkowych w odpowiadające jego preferencjom kolory. Bogactwo barw zapewnią również dekoracje np. poduszki na krzesłach czy duży parasol ocieniający miejsce posiłków. Choć w kolorystyce nie ma ograniczeń, to dobry efekt daje dominacja czerwieni, róży, żółcieni, pomarańczy oraz błękitu – najlepiej w ich wersji nasyconej, intensywnej. Niektóre elementy mogą być też w kolorze uniwersalnej bieli.
Dla Twojej wygody
Trzeba pamiętać, że ogród śródziemnomorski jest stworzony dla wygody człowieka, jako miejsce leniwego odpoczynku, stąd ważną rolę odgrywa tu mała architektura. Należy do niej np. altana lub ławki, pozwalające na przyjęcie gości – wszystkie koniecznie wykonane z naturalnego drewna. Z elementów drewnianych można wykorzystać ponadto skrzynki na kwiaty. Całość uatrakcyjnią zaś rozmieszczone w różnych miejscach gliniane donice, wazy czy amfory. Ponadto czarującym dodatkiem będzie tryskająca wodą fontanna.
Jeżeli chodzi o pielęgnowanie ogrodu śródziemnomorskiego to jest on stosunkowo niewymagający. Nie oznacza to jednak, że można go pozostawić samemu sobie. Konieczne jest systematyczne podlewanie, nawożenie i usuwanie suchych kwiatostanów. Swobodne podejście przy aranżacji ogrodu śródziemnomorskiego może sprawiać wrażenie, że jego stworzenie nie wymaga szczególnych kompetencji. Trzeba jednak pamiętać, że swoboda jest efektem, który wymaga pewnego nakładu pracy oraz wiedzy specjalistów. Tym samym każdy, kto się na niego zdecyduje, powinien skorzystać z porady architektów zieleni. Dzięki ich pomocy ogród przetrwa lata, a nie tylko jeden sezon.
Gordo Studio pomoże Państwu zrealizować marzenia o śródziemnomorski klimacie w ogrodzie. Dzięki wielokierunkowemu podejściu opracujemy dla Państwa projekt pełen radosnej elegancji, a nasi specjaliści zajmą się założeniem ogrodu w sposób nieuciążliwy dla domowników. Wiedza i długoletnie doświadczenie zatrudnianych przez nas pracowników to gwarancja zadbanej zieleni, służącej swym właścicielom przez lata.
Komentarze