Okna drewniane
Okna z drewnianymi ramami wybierają najczęściej wielbiciele tradycji i miłośnicy naturalnych materiałów. Z pewnością zdają sobie sprawę, że tego rodzaju oknom trzeba poświęcać więcej czasu i pracy. Jakość okien drewnianych określa nie tylko materiał wyjściowy, ale także sposób produkcji oraz przygotowania jego powierzchni.
Drzewo towarzyszy człowiekowi od najdawniejszych czasów, jego jakość, wytrzymałość, elastyczność, własności fizyczne i praktyczne uczyniły z niego idealny materiał do produkcji ram okiennych. Ma najniższy współczynnik rozszerzalności liniowej, a dodatkowo jest stabilny i solidny, bez względu na wielkość czy kształt otworów okiennych. Konstrukcja drewnianej ramy okiennej składa się zwykle ze sklejonych profilów z miękkiego (świerk, sosna, modrzew) lub twardego drewna. Na rynku dostępne są również produkty z rzadkich odmian materiału sprowadzanego zza granicy. Eksperci przypisują im doskonałe właściwości cieplno-izolacyjne, niezwykle ceniona jest też zdolność współpracy drzewa z parą wodną (chłonięcie i emitowanie) z powietrza, która ma wpływ na zdrowy i przyjemny mikroklimat bez pleśni. Okna drewniane są z ekologicznego punktu widzenia najbardziej przyjazne. Ich produkcja nie narusza środowiska naturalnego i należy pamiętać, że drzewo jest źródłem odnawialnym, łatwym w recyclingu. Największą wadą drewnianych ram okiennych jest potrzeba ich regularnej pielęgnacji, ale odpowiednia konserwacja odbije się na długoletniej – nawet kilkugeneracyjnej – żywotności, która w wyniku zaawansowanych metod produkcyjnych oraz jakości wykonania ciągle rośnie.
Trapez i sklepienie
Wspomniany już trzy lub czterowarstwowy klejony profil (na przykład eurohranol) drewnianej ramy okiennej gwarantuje niezmienność kształtu i wyglądu okna. Dzięki urządzeniom kontrolowanym za pomocą komputera można wyprodukować ramę jakiegokolwiek kształtu, zaczynając od tradycyjnych kwadratów i prostokątów, przez inne figury geometryczne, aż po koła i sklepienia. Firmy produkujące drewniane okna często kierunkują się na produkcję nietypowych egzemplarzy, bez problemu podejmują się trudnych zleceń na repliki otworów okiennych w obiektach historycznych. Dzięki dobremu stosunkowi wytrzymałości i wagi drzewo nadaje się również do dużych oszklonych powierzchni. Drewniane eurookno powstało w wyniku konkurencji ram plastikowych: typowe okno drewniane zastąpił klejony profil, który odporny jest na wpływy pogodowe. Drewniane okna znów stały się poważnym konkurentem na rynku.
Chronią przed ciepłem, hałasem i pożarem
Nasze okna muszą być odporne na szczególne obciążenie, zwłaszcza w chwili, kiedy wewnętrzny i zewnętrzny klimat diametralnie się różnią (w gorącym lecie lub ostrej zimie). Podczas gdy w naszym domu jest zwykle wilgotno i ciepło, na dworze wieje wiatr, jest gorąco lub mroźno, pada deszcz lub śnieg… Oprócz kaprysów pogody okno musi sobie poradzić z utratą ciepła i hałasem. Przy obciążeniu cieplnym ramy pozostają stabilne a to dlatego, że drzewo spośród wszystkich materiałów wykorzystywanych do produkcji okien ma najniższy współczynnik rozszerzalności cieplnej. Dodatkowo ten naturalny materiał eliminuje upływ ciepła, czyli charakterystyczną dla niektórych plastikowych okien rosę. Oprócz izolacji cieplnej dobrze radzi sobie z hałasem: profile z drzew iglastych przy wykorzystaniu specjalnego szkła osiągają izolację dźwiękową powyżej 52 decybeli, co odpowiada szóstemu stopniu izolacji dźwiękowej (najwyższy to 7). Drewno wyróżnia się również specjalnymi właściwościami w przypadku pożaru. Na powierzchni powstaje wtedy warstwa izolacyjna, drzewo długo się tli, za co odpowiedzialny jest właśnie niski współczynnik przewodnictwa cieplnego. Jeśli dane okno ma dodatkowe uszczelki przeciwpożarowe, jest w stanie powstrzymać ogień aż 90 minut.
Pielęgnacja i konserwacja
Drewno jest z pewnością bardziej wymagające i trudniejsze w pielęgnacji niż na przykład ramy plastikowe. Jednak obecnie, dzięki wysokiej jakości farbom kryjącym, nie trzeba już tak często je lakierować. Żywotność powierzchni drewnianych ram okiennych jest zależna od pielęgnacji i konserwacji, odnowa lakieru jest sprawą indywidualną, a odstęp czasu renowacji wynosi około 10-15 lat.
Komentarze