Orynnowanie domu
Rynny są zarówno elementem dachu, jak i tarasów, czy też balkonów. Wybierając orynnowanie domu powinniśmy zwrócić uwagę na takie kwestie jak:
- Kąt nachylenia dachu,
- Kąt pochylenia połaci,
- Sposób odprowadzania wody z opadów atmosferycznych z dachu,
- Wielkość i kształt dachu,
- Wygląd rynien.
Ostatni z punktów, na które warto zwrócić uwagę przy kupowaniu rynien, jest ich dopasowanie do elewacji budynku. Rynny powinny wizualnie pasować do domu, a nie oszpecać go. Dzięki temu, że są one dostępne w różnych kolorach, nie powinno być zbyt wiele problemów z ich dopasowaniem do konkretnego budynku.
Jeśli wybierzemy wysokiej jakości rynny i ich łączenia, wtedy system rynnowy może pociągać za sobą niebagatelne koszty. Jednocześnie, warto jest wydać nieco więcej, ponieważ dzięki temu możemy mieć rynny trwałe i estetyczne, które będą komponować się z wyglądem elewacji budynku. Rynny powinny być szczelne i mieć odpowiedni kształt. Jeśli tego nie dopilnujemy, zaczną przeciekać, co w konsekwencji spowoduje uszkodzenie elewacji domu. Wylewanie się opadów atmosferycznych z rynien na ściany zewnętrzne domu może wywołać ich zawilgocenie. Wówczas występują idealne warunki do tego, aby na ścianach budynku rozwinęła się pleśń i wszelkiego rodzaju grzyby. Niesprawny i źle dobrany system rynnowy w domu dotyczy tylko i wyłącznie budynków z dachami nie posiadającymi okapów. Wtedy to rynny są układane na gzymsach lub otaczają płaski dach.
Niezawodność i trwałość rynien zależy od:
- Materiału, z jakiego są wykonane,
- Sposobu łączenia rynien,
- Sposobu uszczelniania rynien,
- Sposobu mocowania poszczególnych fragmentów systemu rynnowego.
Na ogół w domach prywatnych montowane są rynny blaszane lub wykonane z tworzyw sztucznych. Mogą być to więc rynny ze stalowej blach powlekanej albo rynny z PVC. Pod względem wyglądu i estetyki, nie różnią się one znacząco względem siebie. Oba rodzaje rynien są łatwe w montażu. Występują one w różnych kolorach i kształtach. Znajdziemy rynny półokrągłe, prostokątne, trapezowe i w kształcie elipsy. Jeśli rynny te są użytkowane w normalnych warunkach, mają podobne właściwości odpornościowe.
Warto zaznaczyć, że rynny należy okresowo konserwować, aby spełniały swe funkcje bez zarzutu. Co najmniej dwa razy w roku należy przeprowadzać prace konserwacyjne systemu rynnowego. Należy sprawdzić ich łączenia, a także oczyścić z ziemi i piasku. Prace te najlepiej wykonywać wczesną wiosną oraz pod koniec jesieni. W czasie zimy zaś należy zadbać o to, aby woda nie zamarzała w rynnach. Można to uzyskać poprzez ich podgrzewanie prądem. Nie trzeba cały czas ogrzewać rynien, ale okresowo warto taki zabieg przeprowadzić.
System rynnowy tworzony jest w trakcie układania pokrycia dachowego. Jednakże, przed jego wykonaniem, należy przeprowadzić prace polegające na obróbce blacharskiej krawędzi dachu. Dzięki temu zagwarantujemy domowi szczelność pokrycia. Woda opadowa będzie też przez to swobodnie spływać przez rynny na ziemię.
Komentarze