Oszczędzanie wody
Za 20 lat ilość dostępnej wody może się zmniejszyć nawet o 30%. Już dziś w wielu regionach świata odnotowuje się jej deficyt, także w Polsce. Jeśli do tej pory lałaś wodę bez opamiętania, pora to zmienić. Na oszczędności zyskają nie tylko twoje finanse, ale też następne pokolenia.
- Na kąpiele zużywamy zwykle ok. 25% zasobów całej wody, jaką dysponujemy. Jeśli więc masz taką możliwość, zainstaluj w domu prysznic. Nie będą cię kusiły kąpiele w wannie wypełnionej po brzegi wodą.
- Zainstalowanie w domu liczników wody pomaga zwykle zaoszczędzić ją oraz pieniądze.
- Nigdy podczas mycia zębów, twarzy czy golenia się nie zostawiaj odkręconego kranu.
- Używaj zmywarki tylko wtedy, gdy jest wypełniona po brzegi naczyniami. Pojedyncze naczynia czy garnki zmywaj ręcznie.
- Wodę pozostałą w czajniku, dzbanku czy po płukaniu warzyw zachowaj i wykorzystuj do podlewania kwiatów.
- Wybieraj pralkę zamykaną od frontu niż tę ładowaną od góry. Zużywa mniej wody podczas prania. Pierz wtedy, gdy pralka jest całkowicie wypełniona (chyba że masz pralkę z połową cyklu i systemem dostosowania ilości wody do objętości załadunku).
- Do mycia samochodu używaj wody z wiadra, nie z węża.
- Cieknący kran to prosta droga do zmarnowania setek litrów wody rocznie. Cieknący kran z ciepłą wodą to dodatkowo strata energii.
- Przeciekająca spłuczka w sedesie również przyczynia się do niepotrzebnego marnowania wody. Możesz sprawdzić jej stan, zabarwiając wodę w zbiorniku. Jeśli bez spłukiwania, zabarwiona woda pojawi się za jakiś czas z zbiorniku, wezwij hydraulika.
- Zainstaluj natychmiastowy podgrzewacz wody do kuchni, aby nie odkręcać wody, czekając na jej podgrzanie.
Komentarze