You are here:  / Łazienka / Pisuar!

Pisuar!

Pisuar docenią przede wszystkim rodziny z przewagą mężczyzn. Są także idealnym rozwiązaniem w domach, w których prowadzone jest bogate życie towarzyskie. To jeden ze sposobów, jak uniknąć ciągłych konfliktów wokół opuszczania deski klozetowej oraz uprościć utrzymywanie higieny w toalecie. Właśnie dlatego pisuar coraz częściej spotkać można również w polskich domach.

Pisuar ma swoich zwolenników również wśród urologów, którzy twierdzą, że taki sposób „załatwiania potrzeby” jest u mężczyzn kwestią tradycji i naturalnego rozwoju. Częste prośby kobiet, aby ich partnerzy i synowie używali WC w pozycji siedzącej mają sens tylko w przypadku chorej prostaty, kiedy oddawanie moczu na stojąco jest czymś bardzo nieprzyjemnym. Pisuary zaczęły się u nas pojawiać już na początku XIX wieku, jednak wyłącznie w toaletach publicznych. Dzisiaj zaczynają przenikać do naszych domów, a o ich użyteczności świadczy również oszczędność wody przy spłukiwaniu oraz fakt, że ta dodatkowa instalacja umieszczona zwykle obok WC technicznie nie jest zbyt skomplikowana.

Funkcjonalność i design

Osoby zainteresowane zakupem pisuaru mogą wybierać z kilkudziesięciu typów urządzeń o różnej wielkości (także narożnych), kolorze i różnym wyposażeniu technicznym. Renomowani producenci prześcigają się w projektach pisuarów z coraz większą funkcjonalnością i coraz lepszym designem. Nowe produkty powstają w oparciu o najnowsze odkrycia naukowe podczas specjalnych procedur testowych. Projektanci kładą specjalny nacisk na wewnętrzny kształt muszli, który ma uniemożliwiać niepożądane rozbryzgiwanie cieczy na boki, nie tylko podczas spuszczania wody, ale również przy samym korzystaniu z pisuaru. Odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne minimalizuje potrzebę ciągłego czyszczenia, oszczędza czas, środki czyszczące, a przez to środowisko naturalne.

Od prostych po luksusowe

Najprostsze warianty muszli z syfonem są na ogół najbardziej przystępne cenowo, trochę więcej trzeba zapłacić za pisuary z automatycznym spłukiwaniem. Do niektórych produktów można dokupić deskę z spowalniającym systemem Soft close, który głównie w domu przyczyni się do większego poczucia higieny. Istnieją również różne rodzaje sensorów spłukujących oraz specjalne powierzchnie ułatwiające utrzymanie i higienę. Podczas gdy kiedyś przed każdym czyszczeniem pisuar musiał być rozmontowany, dzisiaj często wystarczy specjalny klucz umożliwiający łatwe wyjęcie syfonu. Modele luksusowe wyposażone w sensory do automatycznego spłukiwania, z pokrywą oraz ciekawym rysunkiem muchy lub innym motywem wewnątrz pisuaru, znajdują swoje zastosowanie w bardziej wymagających wnętrzach.

Oszczędne spłukiwanie również bez wody

W ostatnim czasie na rynku pojawiły się pisuary z oszczędnym jednolitrowym spłukiwaniem odpowiednie do miejsc, gdzie trzeba oszczędzać każdą kroplę wody. Bezwodne (suche) pisuary wybiorą właściciele domów bez dopływu wody lub amatorzy jachtów. Rozwiązanie to oparte jest na nowej technologii o specjalnej konstrukcji syfonu, która bez użycia wody umożliwia usunięcie nieczystości chemicznych oraz ochronę przed parowaniem. Dzięki doskonale ukształtowanej „rurce” nie dochodzi do ponownego przenikania nieprzyjemnych zapachów, co z kolei pomaga utrzymaniu higieny w toalecie. Komfort dopełnia zintegrowany system zapachowy. Kolejnym rodzajem pisuaru jest specjalny zasobnik umieszczony na jego dnie wypełniony szczelnym, oleistym płynem, który oddziela mocz przez niego przepływający. Wszystkie nieprzyjemne substancje przechowuje wewnątrz. Wystarczy tylko dwa lub trzy razy w ciągu roku go wymienić. Bezwodna technologia rocznie pozwala oszczędzić około 15 tysięcy litrów wody, co odpowiada ilości 7000 spłukiwań.