You are here:  / Kuchnia / Tylko dla kobiet: Wiesz wszystko o kuchni?

Tylko dla kobiet: Wiesz wszystko o kuchni?

A bardziej precyzyjnie – dla kobiet – matek. Lub tych z was, które planują macierzyństwo. Też myślisz, że z każdej ulotki reklamowej wyskoczy ogromna amerykańska lodówka, unikatowa kuchenka, która sama ugotuje lub cudowna pralka? Oczywiście przesadzam, ale rzeczywiście – lodówkom, kuchenkom oraz zmywarkom, czyli kluczowym pomocom w kuchni, poświęcono już bardzo wiele uwagi.

Ale tak naprawdę to nie ma znaczenia. Jeżeli tylko nie kupisz urządzenia na pchlim targu, na pewno będzie Ci służyć siedem – osiem lat. Nawet najlepsze współczesne modele nie są długowieczne.

Większość z was spędza w kuchni wiele czasu. Więcej niż w łazience, salonie – kuchnia przegrywa jedynie z sypialnią. My mężczyźni doceniamy posiłek przygotowany z miłością według przepisów rodziców. Nawet jeśli kusi szeroka oferta wspaniałych restauracji, barów szybkiej obsługi czy bufetów. Ale tak już było za czasów naszych babć – dzieci czy małżonkowie wracający ze szkoły lub pracy od razu szli prosto do kuchni po coś dobrego lub po prostu się przywitać.

Kuchnia powinna być przede wszystkim praktyczna 
Przy projektowaniu lub remoncie kuchni pamiętaj, żebyś miała wszędzie blisko. Od zlewu do lodówki, od kuchenki po talerz. Przyjrzyj się kuchniom koleżanek i sprawdź, jak wysoko mają umieszczony blat. 86 centymetrów to średnia. Ale ty przecież chcesz czegoś więcej! Dla niższych kobiet już 5 cm mniej na dłuższą metę może okazać się prawdziwym błogosławieństwem. Austriaccy badacze wyliczyli, że kobieta z dwójką dzieci spędza w kuchni przeciętnie 97 dziennie, czyli 590 godzin rocznie – więcej niż 24 dni! Nieco wyższe kucharki, podobnie jak ich partnerzy, z pewnością docenią o kilka centymetrów wyższe blaty i szafki.

Praktyczność często określana nowoczesnym terminem ergonomia zakłada, że należy sprawdzić sposób otwierania i zamykania wszystkich szafek, skontrolować co się do nich zmieści oraz jak się meble kuchenne czyści. Wymyślne marmury, chromowane systemy są niekiedy zbyteczne – dobra kuchnia wcale nie musi być wykonana z kanadyjskiego klonu, o wiele ważniejsza jest odpowiednia jej organizacja.

Światło i powietrze

Masz już meble, ale co zrobić, żeby twoja kuchnia stała się miejscem, w którym chętnie przebywasz? Zadbaj o oświetlenie. Udowodniono, że bezpośrednie światło padające z przynajmniej dwóch stron jest tutaj kluczem do sukcesu. Warto również pamiętać o możliwości zacienienia – przed silnymi porannym promieniami słońca oraz wieczorem przed ciekawskimi spojrzeniami. Rozwiązaniem są rolety, okiennice i markizy.

Powietrze. Nawet jeśli nie pieczemy czy nie wytapiamy tłuszczu codziennie, świeże powietrze jest czymś nieocenionym. Lepiej smakuje jedzenie, łatwo zamaskować kulinarne niepowodzenia, na przykład mężczyzn-amatorów. Dobrym połączeniem jest skuteczny okap kuchenny oraz okno zapewniające dopływ świeżego powietrza. Latem warto pomyśleć o siatce chroniącej przed owadami – to jedyna skuteczna metoda, która pozwoli uniknąć niehigienicznej taśmy lepiącej wiszącej nad stołem.

Przestrzeń i miejsce

Młodym gospodyniom zawsze wydaje się, że wszystko jest takie duże. Ale po kilku latach miejsca zaczyna brakować. Nie ma gdzie włożyć plastikowych pojemników, kubków, przeróżnych naczyń czy też sprytnych pomocy kuchennych (najczęściej otrzymanych w prezencie, które użyjemy kilka razy w życiu). I w końcu– spodziewasz się wizyty – trzeba szybko posprzątać. Tu na pewno przyda się „nadmiar” szuflad i szafek.

Położenie kuchni, czyli z jakimi pomieszczeniami sąsiaduje. Warto zastanowić się, czy chcesz widzieć jadalnię, mieć oko na gości czy też dzieci, które odrabiają lekcje. Nie jest dobrze, kiedy toaleta bezpośrednio przylega do kuchni, ale z drugiej strony łazienka może wiele ułatwić – wanna pomieści nawet kilka blaszek po pieczeniu lub też doskonale nadaje się do mycia ogórków przeznaczonych do zakonserwowania. Możliwość optycznego powiększenia kuchni poprzez połączenie jej z jadalnią lub przeciwnie – jej częściowego zamknięcia może być wygodnym rozwiązaniem.

Odpadki

W dzisiejszych czasach produkujemy o wiele więcej odpadków niż w okresie budowy osiedli, a to dlatego, że opakowania stały się częścią szeroko zakrojonego marketingu. Wybierz finezyjnie umieszczone i odpowiednio duże pojemniki na szkło, plastik, papier oraz odpadki mieszane. A co z odpadami roślinnymi? W myśl zasady, że trzeba zwracać przyrodzie to, co do niej należy, wszelkie obierki z naszych domów powinny trafić na kompost – czy to w twoim prywatnym ogrodzie czy na doskonale utrzymany kompost osiedlowy.

Mężczyzna w kuchni

Przy projektowaniu kuchni warto również o nim pomyśleć. Jeśli jest twoim pomocnikiem należy zadbać o odpowiednią przestrzeń dla dwojga, a jeśli jest jedynie biernym towarzyszem, trzeba mu zapewnić miejsce do siedzenia. Łączy się z tym również konieczność posiadania chociaż niewielkiego miejsca na szybkie śniadanie czy podwieczorek. Nie trzeba wtedy daleko biegać z jedzeniem w rękach – wszystko jest na miejscu. Zasada towarzysząca doborze odpowiedniej ilości miejsca w kuchni zakłada, że właśnie tam często koncentruje się życie w domu. Jeśli już musisz tam być to przynajmniej nie bądź sama. Nawiasem mówiąc, nie raz będziesz pewnie sama, dlatego warto wyposażyć kuchnię w radioodbiornik. Telewizor raczej tu nie pasuje.

Epilog

Kuchnia to twoje królestwo. Musi być również miła dla oka. Nie zapomnij o obrazkach na ścianach, kwiatach lub ziołach na parapecie. Jeśli zadbasz o szczegóły, twoja kuchnia na pewno wypięknieje.