Typy dachu stromego
Tego typu dachy rozróżnia się najczęściej na podstawie mniej lub bardziej skomplikowanej konstrukcji. Owa konstrukcja ma znaczący wpływ na ogólny wygląd domów i ilość wolnego miejsca na poddaszu. Należy też pamiętać, że im dana konstrukcja jest bardziej rozrzeźbiona, tym bardziej podatna jest na uszkodzenia, a materiały potrzebne do jej wykonania są znacznie droższe. Dachy strome, w przeciwieństwie do płaskich, oferują także dużo większy wybór materiałów do ich wykonanie, a także dużo lepiej sprawdzają się w przypadku deszczu i śniegu. Największą ich wadą jest jednak fakt, iż w przypadku bardzo silnego wiatru, istnieje możliwość zerwania się takiego dachu.
W przypadku dachów stromych wyróżniamy następujące ich rodzaje:
- Jednospadowy
ten typ najbardziej swoim wyglądem przypomina dach płaski. Jest najczęściej wykorzystywany w takich budynkach jak przybudówki, budynki gospodarcze czy też budynki długie i wąskie.
- Dwuspadowy
składa się on z dwóch połaci nachylonych wobec siebie pod odpowiednim kątem. Ten typ dachu jest jednym z najprostszych do wykonania i najczęściej wybieranym.
- Czterospadowy
jest wykonany z czterech skośnych połaci, najczęściej o tym samym kącie nachylenia, mających kształt trapezów i trójkątów. Dają one mniejszą powierzchnie użytkową na poddaszu niż w wypadku dachu dwuspadowego.
- Mansardowy
składa się z dwóch lub czterech połaci dachowych, gdzie wszystkie są załamane. Daje on najwięcej przestrzeni użytkowej na poddaszu, dlatego, iż charakteryzuje się on bardzo małą ilością niskich przestrzeni.
- Wielospadowy
składa się z wielu połaci, które są w formie trapezów, trójkątów czy równoległoboków o tym samym kącie nachylenia. Jest on stosowany najczęściej w domach o dużej powierzchni i ilości pomieszczeń. Ten typ dachu jest jednym z najdroższych i najtrudniejszych do wykonania.
- Namiotowy
ten typ formą przypomina piramidę, gdyż składa się z trójkątów. Połacie są równe i o takim samym kącie nachylenia. Zbiegają się też w jednym punkcie. Jest najczęstszym wyborem przy budynkach o rzucie poziomym – kwadratowym lub wielobocznym. Nie jest on trudny w wykonaniu.
- Naczółkowy
to typ dwuspadowy. Charakteryzuje się krótkimi połaciami, które tworzą naczółki. W zależności od kąta nachylenia może on tworzyć poddasze zarówno użytkowe jak i nieużytkowe.
Wybór odpowiedniego typu dachu nie jest łatwym, jednak rynek oferuję tak wiele rodzajów, że przy pomocy osoby znającej się na nich, na pewno dobierzemy ten najbardziej odpowiedni dla naszego domu.
Komentarze