You are here:  / Łazienka / W wirze wzburzonej i pełnej pęcherzyków kąpieli.

W wirze wzburzonej i pełnej pęcherzyków kąpieli.

Wirująca i pełna pęcherzyków kąpiel stanowią podstawę relaksu i zdrowia. Na szczęście nie są dostępne już tylko w uzdrowiskach czy ośrodkach rehabilitacyjnych. W postaci wanny wyposażonej w strumienie masujące, możecie zażyć przyjemności z masażu i we własnej łazience.

System wirowy oparty jest o cyrkulację wody, a jego najważniejszym efektem jest fizyczne rozluźnienie. Prąd ciepłej wody z domieszką powietrza masuje całe ciało, dobroczynnie wpływa na jego metabolizm i system nerwowy. Pompy transportują napowietrzoną wodę do dysz w ścianach wanny: z boku znajdują się maxidysze, a w tylnej części mikrodysze, natomiast w miejscu dla nóg są dysze rotacyjne lub mini. Na intensywność masażu wpływ ma zawartość powietrza w wodzie, którą można regulować. Największą intensywność zapewnia tak zwane turbonapowietrzenie, kiedy powietrze wpada do dysz pod ciśnieniem, a kierunek prądu reguluje się za pomocą ruchomego „oka“ dyszy (według fachowców nadają się głównie do większych wanien dla dwóch osób). System ma właściwości automatycznego samoodprowadzania wody.

System perłowy opiera się na krążeniu podgrzanego, sprężonego powietrza, które kompresor w postaci bąbelków doprowadza do dysz na dnie wanny. Efektem jest delikatny masaż, oczyszczenie skóry, poprawa przemiany materii, dokrwienie skóry i tkanki podskórnej, wparcie krwioobiegu i czynności serca. Intensywność i frekwencję masażu można regulować elektronicznie. Zalety obu systemów można lączyć w ramach jednej wanny, łącznie z terapią kolorami można je stosować w niemal każdej akrylowej czy blaszanej wannie. Jednak do zainstalowania dysz bardziej nadają się anatomicznie ukształtowane wanny.

Utrzymanie i pielęgnacja

Do wanien akrylowych najlepiej używać wyłącznie nieabrazyjnych (bez drobnych cząsteczek) środków czyszczących w płynie, przeznaczonych do produktów sanitarnych, wystarczy nimi raz w tygodniu umyć powierzchnię wanny. Z ewentualnymi nalotami wapiennymi doskonale poradzi sobie zwykły 8 procentowy ocet. W rejonach z bardzo twardą wodą należy wannę zdecydowanie częściej czyścić i pielęgnować, dlatego wtedy opłaca się instalacja dobrego filtra wodnego.
Powierzchnię wanny chroń przed kwasami, ługami i łatwo ulatniającymi się substancjami, akrylowi mogą zaszkodzić również zapachowe esencje do kąpieli w koncentracie. Drobne rysy i obtarcia można oszlifować delikatnym papierem ściernym, środek do polerowania (do karoserii samochodowej czy do metali) przywróci powierzchni pierwotny wygląd.
Na głębsze rysy, spowodowane na przykład upadkiem ciężkiego lub ostrego przedmiotu, pomoże specjalny kit remontowy, ale tego rodzaju naprawy najlepiej zostawić technikom w serwisie lub bezpośrednio producentowi.
Systemy do hydromasażu wymagają konserwacji raz na miesiąc, w tym celu należy używać substancji polecanych przez producenta. Najlepiej zapomnij o agresywnych chemikaliach.

Dla zwiększenia komfortu wanny do masażu

Postaw na rury z niezmiękczonego PVC. Instalowane są na równi pochyłej, co jest gwarancją, że po skończeniu kąpieli nie zostanie w nich woda, w której mogłyby zbierać się bakterie przyczyniając się do powstawania nieprzyjemnych zapachów. Specjalne dysze Ecojet bezpośrednio mieszają wodę z powietrzem, dlatego też prąd jest intensywniejszy i bardziej efektywny.