Właściwości folii aluminiowej
Folia aluminiowa ma dwie strony – błyszczącą i matową. W zależności od tego jak owiniemy nią potrawę – będziemy mogli ją upiec lub zatrzymać ciepło wewnątrz tej już gotowej. Ma także inne, równie cenne właściwości wykorzystywane w kuchni.
Folia zapobiega wysychaniu pieczywa oraz rozkładaniu tłuszczów i witamin pod wpływem światła. Nie przepuszcza powietrza, światła, ani wody, więc jest doskonałym materiałem do pakowania takich produktów jak np. sery, mięso, jarzyny. Dzięki niej produkty te dłużej zatrzymują swój smak i aromat, a także nie przejmują innych zapachów np. z lodówki.
Wyroby szczelnie owinięte folią aluminiową można upiec i smażyć szybciej i lepiej niż normalnie stosowanymi sposobami, a do tego dietetycznie – potrawa dusi się w folii we własnym sosie.
Folia aluminiowa ma dwie strony. Ważne jest, aby wiedzieć, która strona do czego służy. Strona lśniąca izoluje ciepło (odbija je), a matowa je przepuszcza (pochłania). Tak więc, jeśli chcemy utrzymać ciepło np. pieczeni, owijamy ją w folię błyszczącą stroną do wewnątrz (wtedy ciepło zostanie skumulowane wewnątrz foliowego pakunku).
Jeśli chcemy upiec potrawę np. ziemniaki lub rybę w folii – również owijamy ją w folię lśniącą stroną do wewnątrz, a matową na zewnątrz (ta strona przepuści ciepło z piekarnika do środka potrawy). Natomiast jeśli chcemy przechować produkty żywnościowe, aby dłużej zachowały świeżość – owijajmy je lśniącą stroną na zewnątrz. Wtedy ciepło nie będzie się dostawało do potrawy wewnątrz opakowania i nie będzie przyspieszało jej psucia.
Komentarze