You are here:  / Ogród / Wodne życie w ogrodzie

Wodne życie w ogrodzie

Staw wodny w twoim ogrodzie może być nowym źródłem życia dla wielu rodzajów zwierząt i roślin, które dziś trudno spotkać w naturalnym środowisku. Na pewno zgodzisz się, że stworzenie tak blisko swojego domu zaczarowanego kątka przyrody, skupiającego tak różne rodzaje żywych istot, mieniącego się kolorami kwiatów, może być naprawdę fascynujące.

Staw najlepiej umieścić w miejscu, które dobrze znamy. Jest to ważne zwłaszcza w rodzinach, których członkami są małe dzieci. Staw nie powinien leżeć bezpośrednio pod drzewami, ponieważ spadające liście mogą go zanieczyścić i w ten sposób naruszyć jego równowagę biologiczną. Korzenie mogłyby folię uszkodzić, a staw plastikowy przesunąć lub podnieść z ustalonej pozycji.

Uwaga na słońce

Bezpośrednie promienie słoneczne nie powinny padać na nasz staw dłużej niż 6 godzin dziennie. Pozostałą część dnia powinien pozostać on w cieniu. Powierzchnię oraz kształt jeziorka warto najpierw oznaczyć za pomocą węża wodnego. Dzięki temu każdy z członków rodziny może wziąć udział w wyborze odpowiedniego miejsca stawu i, co ważniejsze, w ten sposób możesz prześledzić ruch słońca i cienia w wybranym miejscu sprawdzając, czy jest ono właściwe.

Rodzaj ze względu na wielkość

Jeśli powierzchnia stawu ma być większa nić 4 metry kwadratowe, najlepiej wybrać staw foliowy, który umożliwia wybór formy i wielkości zgodny z twoimi wyobrażeniami. Oprócz tego stawy z folii przy tej wielkości są zwykle bardziej przystępne finansowo. Jeśli planujesz mniejsze oczko wodne (poniżej 4 m2), lepiej wybrać jeden z plastikowych stawów firmy Heissner, których poszczególne strefy są zaprojektowane tak, aby wszystkim roślinom dostarczały minimalną, potrzebną do życia głębokość.

Najpopularniejsze jest PVC

Budowa tej wielkości stawów za pomocą folii jest dość kłopotliwa i niełatwa. Heissner oferuje folie z różnych materiałów, z których każdy ma indywidualne własności, takie jak trwałość, zdolność przystosowania do podłoża oraz wpływ na środowisko naturalne. Folie PVC są najczęściej używanym materiałem, a to ze względu na to, że są elastyczne, miękkie i można je łatwo łączyć. Późniejsze ewentualne przeróbki i naprawy są również o wiele łatwiejsze. Kolejny rodzaj folii – PE, wykonany jest z polietylenu, który jest bardziej przyjazny środowisku. Najlepiej użyć go w jednym kawałku bez potrzeby klejenia. Natomiast specjalna folia EPDM wykonana jest z elastycznego kauczuku syntetycznego. Wytrzyma większe obciążenie i jest łatwa w obróbce. Koszty takiej kauczukowej folii są jednak wyraźnie wyższe niż na przykład folii PVC.

Im głębiej, tym lepiej

Głębokość stawu jest również bardzo ważnym czynnikiem. Przeciętna głębokość oscyluje wokół minimalnej granicy 40 cm. Im staw głębszy, tym łatwiej utrzymać równomierną temperaturę wody. To, co zagłębione w ziemi, jest mniej zależne od temperatury panującej na zewnątrz. Właściwie dobrana głębokość stawu ma znaczący wpływ na temperaturę wody – aby latem staw się nie przegrzał, a zimą nie zamarzł. Równie ważne jest odpowiednie rozmieszczenie stref roślinnych.

Mokradło

Strefa mokradła powinna okalać cały nasz staw, z dopływem wody tylko w kilku miejscach. W ten sposób powstaje grząska strefa o głębokości 0-10 cm, idealna dla najpiękniejszych roślin takich jak krwawnica czy tojeść. Płaska strefa wodna dysponuje głębokością 20 do 40 cm. Tutaj idealne warunki do życia mają wysokie rośliny, które mogą osiągnąć aż 2 i pół metra wysokości, do nich należą między innymi pałki. Strefa głębinowa powinna mieć głębokość 60-150 cm. Większość roślin tego obszaru ma liście lub kwiaty na powierzchni wody, jak na przykład lilia wodna czy grzybieńczyk wodny.

Woda wodzie nie równa

Przy pierwszym napełnianiu czy wymianie wody, do stawu dostaje się chlor i mnóstwo innych soli rozpuszczalnych, co ma negatywny wpływ na mikrobiologię naszego oczka wodnego. Zwykle po wymianie woda w stawie jest czysta i przejrzysta, jednak po kilku tygodniach może silnie zmętnieć lub nawet zmienić kolor. Tym nieprzyjemnym efektom można łatwo zapobiec wymieniając jedynie część zbiornika. Dopełniaj swój staw świeżą wodą pomału i etapowo.

Ani też woda deszczowa

Gromadzenie i wykorzystywanie deszczówki również pozwala zaoszczędzić wodę z wodociągu, ale należy pamiętać, że gromadzona w cysternach czy kubłach woda zawiera mnóstwo zanieczyszczeń oraz cząsteczek w postaci pyłu kwiatowego oraz nasion, które z każdym deszczem zostają spłukane z twojego dachu. Tam rozpoczyna się proces rozkładu tych cząsteczek. Jeśli napełnisz swój staw wodą deszczową, powstanie nadwyżka składników odżywczych. W rezultacie otrzymamy mętną wodę. Możesz jednak okazjonalnie wykorzystywać deszczówkę w małej ilości, na przykład do wyrównania wyparowanej wody.