Wynajem, zakup czy budowa – co najlepiej wybrać?
i poszukuje „kąta” do spania. Wynajem mieszkań przez studentów jest raczej krótkotrwały. Często młodzi ludzie jednak poszukują czegoś do wynajęcia na dłuższy czas – szczególnie w momencie, gdy decydują się na założenie własnej rodziny. Proces wynajmu mieszkania niesie ze sobą ryzyko natrafienia na nieuczciwych właścicieli, pobierających zaliczkę od kilku potencjalnych najemców,
a w efekcie wszystkich pozostawiając „na lodzie”. Dlatego decydując się na podpisanie umowy
o wynajęciu mieszkania, należy dokładnie sprawdzić wiarygodność właściciela. Ponadto, wynajmując mieszkanie, nie możemy sobie pozwolić na robienie w nim, co chcemy. Najemca ma ograniczone pole do manewru, jeśli chodzi o wszelkie remonty i przemeblowania. Musimy również uważać, by nie zniszczyć posiadłości.
Z kolei postanawiając zakupić mieszkanie na własność, musimy liczyć się z ogromnym wydatkiem. Banki wspierają nabywców mieszkań, chętnie udzielając kredytów mieszkaniowych na sfinansowanie nieruchomości. Jeśli mamy już kapitał, powstaje znów dylemat, czy wybrać mieszkanie nowe czy też stare. Używane mieszkanie jest oczywiście znacznie tańsze, co jest kluczową kwestią w podjęciu decyzji o zakupie takiego lokum. Poza tym, stare mieszkania z reguły znajdują się w lepszej lokalizacji miejskiej. Nowo powstałe mieszkania zazwyczaj powstają na obrzeżach miast, bądź w odległych od centrum dzielnicach. Używane mieszkania jednak nie są bez wad. Stan techniczny takich mieszkań często pozostawia wiele do życzenia. Kupując używane mieszkanie zazwyczaj musimy być przygotowani na jego remont, zanim w ogóle się do niego wprowadzimy. Nowe mieszkanie z kolei trzeba urządzić od podstaw, co również może wiązać się ze sporym wydatkiem. Jednak zaletą jest to, że możemy je zaaranżować jak tylko chcemy, adekwatnie do naszych gustów, upodobań i potrzeb. Wadą nowego mieszkania jest to, że z reguły trzeba uzbroić się w cierpliwość, zanim je dostaniemy.
Jeśli komuś nie odpowiada ani wynajem ani zakup mieszkania, może zdecydować się na zakup bądź budowę własnego domu. Ceny domów są bardzo wysokie, dlatego niewiele osób decyduje się na zakup gotowej tego typu nieruchomości. Zazwyczaj ludzie postanawiają wybudować swoje przyszłe „gniazdko”. Budowa domu jest wielkim krokiem w kierunku usamodzielnienia się, uniezależnienia od rodziców i przede wszystkim rozpoczęcia życia na własny rachunek. Dla wielu celem życia jest wybudowanie własnego domu, w którym zamieszkaliby z założoną rodziną. Samo słowo dom kojarzy się z ciepłem i rodziną, dlatego dla tych, którzy nie lubią wielkomiejskiego gwaru i są raczej sentymentalni, budowa własnego domu, to najlepsze rozwiązanie.
Budowa domu jest przedsięwzięciem kosztownym i czasochłonnym, wymagającym wielkiego wkładu finansowego i osobistego – to największe wady owego przedsięwzięcia. Jednak domek jednorodzinny posiada również wiele zalet. Przede wszystkim możemy sobie zaprojektować taki dom, o jakim tylko marzyliśmy, rozmieszczając pomieszczenia według własnych wizji. Mieszkanie w domu daje właścicielom dużą swobodę przestrzenną oraz w dużej mierze chroni ich prywatność. Poza tym, dom posiada większy metraż niż mieszkanie i tym samym mamy więcej pomieszczeń do zagospodarowania. Oprócz tego, przy naszej nieruchomości zawsze mamy do dyspozycji ogródek przydomowy, który również możemy zaprojektować, jak tylko chcemy.
Komentarze