Wynajmujemy mieszkanie
Nie masz własnego mieszkania i zdecydowałaś się na wynajem? Podpisz odpowiednią umowę najmu, w której powinny znaleźć się szczegółowe informacje, na jakich zasadach dochodzi do wynajmu pomiędzy wynajmującym a najemcą. Oto co powinno się w niej znaleźć.
Gdyby doszło do konfliktów pomiędzy najemcą a właścicielem mieszkania umowa najmu takie nieścisłości pozwoli rozwiązać i uregulować prawnie. Dlatego tak ważne jest jej podpisanie. Im jest bardziej szczegółowa, tym lepiej. Poza tym wynajmując mieszkanie zwróć uwagę:
- Na to z kim podpisujesz umowę. Właściciel mieszkania powinien pokazać ci dowód osobisty i dokumenty potwierdzające własność mieszkania (może być to np. zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej).
- W umowie powinny znaleźć się wszystkie dane wynajmującego i właściciela oraz opis wynajmowanego mieszkania (adres, powierzchnia, liczba pokoi). Powinna być też określona wysokość czynszu i sposób płatności. Jeśli w umowie nie ustalimy daty zapłaty, czynsz jest płatny z góry. W umowie należy też umieścić informację o czasie jej trwania (czas określony lub nieokreślony).
- Podpisując umowę na czas określony, musimy w niej wskazać wypadki, w których może zostać rozwiązana. Jeśli wcześniej się tego nie dopełni, zgodnie z prawem taka umowa ulega rozwiązaniu dopiero po okresie, na jaki została zawarta.
- Niezależnie od ustaleń umowy właściciel może ją wypowiedzieć z miesięcznym wyprzedzeniem, jeśli np. zakłócamy spokój sąsiadów, zaniedbujemy mieszkanie, podnajęliśmy lokal bez jego zgody lub nie płacimy czynszu przez co najmniej 3 miesiące.
- Wypowiedzenie z powodu zalegania z czynszem musi być poprzedzone pisemnym powiadomieniem. Jeśli właściciel tego nie dopełni, wypowiedzenie jest nieważne.
Komentarze